1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'li vekile şok fezleke!

CHP'li vekile şok fezleke!

CHP'li vekile şok fezleke!
A+A-

MİT TIR'larında silah taşındığına ilişkin görüntüleri Can Dündar'a verdiği iddia edilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında "casusluk suçu" kapsamında fezleke hazırlandığı iddia edildi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e MİT TIR'larında silah taşındığına ilişkin görüntüleri CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun verdiği iddia edilmişti.

Sabah gazetesi, bu haberin ardından CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında "casusluk suçu" kapsamında fezleke hazırlandığını öne sürdü.

BERBEROĞLU'NUN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI TALEBİ
Haberde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Dündar’ın HTS kayıtlarında yapılan incelemede söz konusu gün ve bahsedilen zaman aralığında Dündar ile Berberoğlu’nun telefonlarının aynı noktadan sinyal verdiğini belirlediği iddia edilmişti. Savcılık açıklamasından önce hükümete yakın medyada haber yer almıştı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

"Bu iddialar üzerine Başsavcı Vekili İrfan Fidan’ın Enis Berberoğlu hakkında fezleke yazmaya başladığı öğrenildi. Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları dosya kapsamında ve casusluk suçu çerçevesinde hazırlanacak fezlekenin tamamlanması ardından TBMM’ye gönderileceği ve Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasının talep edileceği öğrenildi."

CAN DÜNDAR'DAN ENİS BERBEROĞLU AÇIKLAMASI
Can Dündar, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, "Bu haberin tüm sorumluluğunu üstlenmeye hazırım" açıklamasını değerlendirdi. Enis Berberoğlu'na teşekkür eden Can Dündar, "Bu ismi vermemem, tamamen biz gazetecilere tanınan bir hakkı savunmak içindir" dedi.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, şunları söyledi:
"Bugün yandaş basında MİT TIR’ları haberini sızdıran milletvekilinin dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu olduğuna dair haberler yer aldı. Öyle anlaşılıyor ki, haberin kaynağının Fetullah Gülen cemaati olduğunu iddia eden Savcılık, benim kitabımda yer verdiğim bir ayrıntıdan yola çıkarak o gün gazetemizi ziyaret eden CHP milletvekillerinin peşine düşmüş ve çevrede telefonu sinyal veren ismin Enis Berberoğlu olduğunu öğrenmiş. Bu haberi de kendisinden önceki Fetullahçı özel yetkili savcılar gibi, mahkemeden önce havuz medyasına servis etmiş. Anayasa Mahkemesi kararını takmayan savcılığın TBMM üyelerinin dokunulmazlığını da hiçe saydığını görüyoruz.

Açıkçası gazetecinin haber kaynağını açıklamama ilkesi gereği, savcılık ve mahkeme sorgumda haberi kimden aldığımı söylemeyi reddetmiştim. Ancak ısrarla haber kaynağımın Gülen cemaati olduğunu söyleyen tetikçilere karşı, yeni çıkan kitabımda kaynağın solcu bir milletvekili olduğunu belirtmiştim.

Bu bilgiyi vermeden önce de kaynağımla konuşmuş, iznini almıştım. O da “İstersen adımı da verebilirsin. Gereğinde mahkemede tanıklık yaparım” demişti. 

Bu ismi vermemem, tamamen biz gazetecilere tanınan bir hakkı savunmak içindir. Ceza riski altında isim vermek yakışık almayacağı için, kendi iznine rağmen, ben ismi vermek istemedim. Hala da aynı tavrı sürdürüyorum.

Yarın ceza riski ortadan kalktığında ismi de memnuniyetle veririm. Şimdilik, haber çıktıktan sonra gazetemiz çalışanlarının ve ülkemiz aydınlarının “Sorumlu benim” şiarına katılan Enis Berberoğlu’na duyarlılığı için teşekkür etmekle yetineyim."

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT