1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp'li Milletvekili Tbmm'de Zeytini Sordu

Chp'li Milletvekili Tbmm'de Zeytini Sordu

Chpli Milletvekili Tbmmde Zeytini Sordu
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, TBMM'de zeytine desteğin arttırılması konusunda soru önergesi verdi. Akova, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in cevapla

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, TBMM'de zeytine desteğin arttırılması konusunda soru önergesi verdi.
Akova, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in cevaplamasını istediği soru önergesinde şunları söyledi: "2011 yılı itibariyle Türkiye'nin 155 milyon 427 bin adet zeytin ağacı varlığı vardır. Bunların 117 milyon 941 bin adeti meyve vermektedir. Ülkemizde 2011 yılı itibariyle, 550 bin ton sofralık, bir milyon 200 bin ton yağlık zeytin üretilmiştir. Ülkemizde zeytincilik doğrudan 500 bin ailenin, dolaylı olarak ise 10 milyon kişinin geçim kaynağıdır. Balıkesir'in Körfez bölgesi de önemli bir zeytin ve zeytinyağı üreticisi olarak sektörün sorunlarından çok etkilenmektedir. Balıkesir 11 milyon 949 bin 560 adet zeytin ağacı varlığı ile 152 bin ton zeytin üretmektedir. Zeytin ve zeytinyağı sektörünün rekabet edebilmesi için desteklenmesi çok önemlidir. Zeytine destek yokken, zeytinyağına 2012 yılı için kg başına 50 kuruş destek ayrılmıştır." Bu nedenlerle Akova, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için verdiği soru önergesinde aşağıdaki soruları yöneltti: Zeytinyağında Dünya çapında rekabet edebilmek için, zeytinyağına verilen desteği en önemli zeytinyağı üreticilerinin olduğu Avrupa ölçülerine çıkarmayı planlıyor musunuz? Zeytinyağına verilen desteğin 2 TL seviyesine çıkarılmasını isteyen üreticinin sesi ne zaman ciddiye alınacaktır? Zeytine destek verilmesi için çalışmalarınız mevcut mudur? Zeytine en az 2 TL destek verilmesi bütün sektörün sorunlarının çözümü için çok önemli bir adım olacağından dolayı, zeytine 2 TL destek verilmesini 2012-2013 sezonu için uygulamaya geçirmek çok yerinde bir çözüm değil midir?"dedi.(BT)

21.01.2013 16:35:05 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT