1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp'li Köprülü Boşanmaları Sordu

Chp'li Köprülü Boşanmaları Sordu

Chpli Köprülü Boşanmaları Sordu
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılm

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi. Köprülü önergesinde boşanma konusuna dikkati çekti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ülkemizde özelikle son 10 yılda boşanma oranlarının yüksek bir artış gösterdiğini açıkladı diyen Köprülü: "TÜİK verilerine göre, Tekirdağ ilimizde de 2011 yılında evlenen çift sayısı 5 bin 915 iken aynı yıl içinde boşanan çift sayısı ise bin 514 olarak açıklanmıştır. Yani buradan anladığımız üzere evliliklerin dörtte biri boşanma ile sonuçlanmıştır. 2005-2011 yılları Tekirdağ'da yaş gruplarına göre evlenme sayılarına bakıldığında, erkeklerin en fazla 25-29, kadınların ise 20-24 yaş grubunda evlendiği görülmektedir. 2011 yılında Türkiye'de erkekler ve kadınlarda boşanmalar 30-34 yaş grubunda, Tekirdağ'da erkeklerde 30-34, kadınlarda 25-29 yaş grubunda yoğunlaşmıştır. Resmi rakamlar ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar boşanma oranlarının oldukça arttığını göstermektedir. Ailelerin ekonomik yapıları ve ekonomik refahları başta olmak üzere bütün faktörlerin evlilik üzerindeki etkileri araştırılmalı ve boşanmaların nedenleri belirlenmelidir" dedi.
Köprülü önergesinde: "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak boşanma olaylarının sebeplerinin araştırılması ile ilgili bir programınız var mıdır? Son 10 yıl içinde boşanma oranlarında artış olduğunu açıklarken bunun sebepleri arasında yanlış ekonomi politikalarınız, işsizlik oranlarının hızla yükselmesi ve buna bağlı olarak artan aile içi şiddet olaylarının artmasının boşanma üzerinde etkili olduğunu düşünüyor musunuz? TÜİK verilerine göre; 2011 yılı içinde evliliklerin dörtte biri boşanmalarla biten Tekirdağ ilinde gerçekleşen boşanmaların sebeplerine yönelik saptamalarınız nelerdir? Boşanmaların azalmasına yönelik Bakanlık olarak yaptınız çalışmalar var mıdır?" sorularına yer verdi.
(SŞ)

04.02.2013 19:24:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT