1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp'li Kadınlardan Bülent Arınç'a Tepki

Chp'li Kadınlardan Bülent Arınç'a Tepki

Chpli Kadınlardan Bülent Arınça Tepki
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nazilli İlçe Kadın Kolları üyeleri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Meclis'te yaptığı konuşmaya tepki göstererek, ortak basın açıklaması yaptı. 'Kadınlığımızla değ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nazilli İlçe Kadın Kolları üyeleri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Meclis'te yaptığı konuşmaya tepki göstererek, ortak basın açıklaması yaptı.
'Kadınlığımızla değil, kişiliğimizle Meclisteyiz" sloganıyla İlçe Kadın Kolları Başkanı Serpin Kıntaş tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran gibi gören zihniyet, meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı. Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı AKP iktidarında kadın milletvekillerimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor. Arınç, genel kurulda konuşan milletvekilimiz için 'evli çocuklu bir kadın böyle konuşamaz, utandım' diyor. Buna hakkınız yok. Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı. Evet utanmalısınız, evet yüzünüzde kızarmalı! Utancınız; kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi olduğunuz için, kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden olmalı. Utandığınızı ifade ederken söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminiz ile bu utancı arttırıyorsunuz."
Kadınların evde, sokakta, işte şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya geldiğini söyleyen Kıntaş, "Yüce Meclis çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgili değil miydi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz. Soruyoruz 'yüce meclisin' cinsiyeti var mı?, Size ne milletvekilimizin 'evli ve çocuklu' olmasından?, Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle ret ediyor ve kınıyoruz. CHP Kadın Kolları olarak milletvekilimiz Aylin Nazlıaka ile onur duyuyoruz. Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile milletvekilimizin yanındayız" şeklinde konuştu.
(ÜÖ-MB-Y)

21.12.2012 17:34:47 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT