1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Chp'li Güler'den Eleştirilere Cevap

Chp'li Güler'den Eleştirilere Cevap

Chpli Gülerden Eleştirilere Cevap
A+A-

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, tepki çeken 'Türk ulusuyla, Kürt milliyeti eşit olamaz' sözlerine açıklık getirerek, "'Türk' bir ulusun adıdır, 'Kürt' bir milliyetin adıdır. Türk vatandaşlı

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, tepki çeken 'Türk ulusuyla, Kürt milliyeti eşit olamaz' sözlerine açıklık getirerek, "'Türk' bir ulusun adıdır, 'Kürt' bir milliyetin adıdır. Türk vatandaşlığı kavramı bütün bu farklılıklara karşı körleşmek anlamına, özgürleşmek anlamına gelir. O yüzden zaten 'Türk ulusu', 'Kürt milliyeti' diye bilimsel kavramları kullandım. Irkçılık değerlendirmesini yapanlar, ya cahildirler ya da kötü niyetlidirler" dedi.
Dünkü TBMM Genel Kurulu'nda anadilde savunma hakkına ilişkin yasa tasarısı görüşmelerinde 'Türk ulusuyla, Kürt milliyeti eşit olamaz' sözleriyle tartışılan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Meclis'te gazetecilere açıklamalarda bulundu. Güler, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın CHP'den kendisinin bu konuşması nedeniyle istifa ettiğine yönelik yorumların hatırlatılması üzerine, "Bilmiyorum henüz. Ama akşam Salih Bey ben konuşma yaparken salondaydı. Buna bağlı bir kararı olacağını sanmıyorum doğrusu. Akşam çıkarken bir şey demedi, daha sonra aramadı" dedi.
CHP içindeki ulusalcılarla, Kürt açılımına destek olan milletvekilleri arasındaki bir çatışma olduğu ve AK Partili vekillerin de, CHP'li bazı milletvekillerinin dünkü Genel Kurul toplantısına bu yüzden katılmadığı yönündeki değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine Güler, şunları kaydetti:
"AKP'liler ilginç, kendilerine ilişkin hiç konuşmuyorlar, hep CHP'yi konuşuyorlar. Ben de onlar için konuşayım. Çok önemli bir şey var. AKP Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na vatandaşlık maddesini değiştirme yönünde bir teklifte bulundu. Orada 'Türk vatandaşlığı'nı sildi, 'Türkiye vatandaşlığı'nı tercih etti. Bunu daha önceden ben yazdığımız söyledim ama ilgi çekmedi ne yazık ki. AKP seçmenine duyurmak istedim özellikle. Çok büyük bir siyasal değişiklik var, oy verdiğiniz parti bunu yapıyor, lütfen sorun ve razı mısınız değil misiniz?' dedim. AKP'nin önce bu bilgilendirmeyi hem kendi içinde hem kendi dışında yapması lazım."
Dün söylediği 'Türk ulusuyla, Kürt milliyeti eşit olamaz' sözlerinin 'ırkçılık' olarak nitelendiğinin hatırlatılması üzerine Güler, "Bunu katiyen kabul etmiyorum. Çünkü Türk kavramı bir ırkı ya da etnisiteyi anlatmaz 100 yıla yakındır Türk kavramı bizde Anayasa'da yazılı olan ulusal vatandaşlığın adıdır. Öyle ki bizde Musevi ya da Süryani inancına sahip, Boşnak, Kırmançi, Zaza ya da Müslüman, gayrımüslim insan Türk vatandaşı kimliğiyle yaşar ve biz 100 yıla yakın süredir şunu ararız ki, 'devlet etnik ve inanç bakımından kör olsun'. Böylece etnik elbiselere sıkışmayalım, özgürleşelim. Ne yazık ki Diyanet İşleri Başkanlığı itibariyle bakın, belli bir mezhebe sıkıştı. Bazı uygulamalar itibariyle bakın, orada burada hemşericilik, etnikçilik. Irkçılık bence bu. Türk vatandaşlığı kavramı bütün bu farklılıklara karşı körleşmek anlamına, özgürleşmek anlamına gelir. O yüzden zaten 'Türk ulusu', 'Kürt milliyeti' diye bilimsel kavramları kullandım. Biraz soğukkanlı düşünmek ve gerçekten bilimsel kavramlarla düşünmek zorundayız. Yaşamımız biçimleniyor ve kimin ne yaptığı belli değil. Irkçılık biçimindeki o değerlendirmeyi iki tür nitelendirebilirim, ya cahildirler ya da kötü niyetlidirler" şeklinde konuştu.
Güler, bu sözlerinden dolayı pişman olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Niye pişman olayım?" diye sordu. 'Yanlış anlaşıldığınızı mı düşünüyorsunuz?' sorusuna ise Güler, "Gazetelerin başlıklarına bakıyorum, 'Türkler, Kürtler eşit değildir' yazıyor" dedi. Bir gazetecinin 'Bir Türk ve Kürt eşit midir?' sorusu üzerine Güler, şöyle devam etti:
"İnsan düzeyinde sıfatlara bile gerek yoktur. Tartışmayı böyle yapamazsınız. 'Türk' bir ulusun adıdır, 'Kürt' bir milliyetin adıdır. Ulus ve milliyet ilişkilerinin anayasal düzeyde yeniden tanımlanması söz konusu. Ne demek kişi olarak 'midir' diye sormak. Bu ayıp soru. Uluslaşma süreci bakımından büyük kaynaşma var, bunu sizler de kendi ailelerinizden bilirsiniz. 18 farklı etnik kökenden gelinleriniz damatlarınız yok mu? Tartışma bu değil, insan ve birey düzeyine tartışma değil. Bu ilkelliktir, ırkçılık asıl budur."
"Kürt sorunu artık yoktur, Türkiye'de Türk sorunu vardır. Kürt sorununu çözmek, Türk sorununu çözmekten geçer" diyenler bulunduğunu belirten Güler, "Bu BDP kaynakları ve AKP kaynakları ve AKP destekçisi kaynaklarda böyle yazıyor. Türkiye'de Türk sorunu mu var? Diyorlar ki; 'Evet var, anayasayı değiştireceğiz'" dedi.
Hem destek hem de tepkiler aldığını belirten Güler, bunların daha çok gazetelere atılan yanlış başlıklardan kaynaklı yanlış anlamalar nedeniyle olduğunu söyledi.
Güler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmediğini, CHP'nin parti programında da söylediği düşüncelerin yer aldığını kaydetti.
Salih Fırat'ın AK Parti'ye geçeceği iddialarına ise Güler, "Sizde çok haber var, gazeteci olmanın farkı. Bunları bilmiyorum" karşılığını verdi.

"BEN DE DESTEK VERİYORUM"
İmralı ile görüşmelerle başlayan sürece kendisinin de destek verdiğini belirten Güler, "Ama siz bana sus çağrısı yapıyorsunuz. Destek vermek susmak anlamına gelmez ki. Bütün bu süreç içinde ben diyorum ki bu Kürt sorunu ya da kimilerine göre Türk sorununa ilişkin formüller geliştiriliyor. Bu formüllere ilişkin hepimiz konuşmalıyız, hepimiz susarak kime havale ediyoruz çözümü? O yüzden bu algıyı da değiştirmek gerekiyor. Bu 'aman aman süreç var, sus sus' tavrı antidemokratik bir tavır" dedi.
"Ulusalcı olmak ırkçılık mı?' şeklindeki sor soruya ise Güler, "Hayır, antiemperyalizm ve özgürlük" karşılığını verdi.
(MÜG-ÖZ-Y)

24.01.2013 15:09:34 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT