1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'li Birgül Ayman Güler: Dinimizde başörtüsü yok!

CHP'li Birgül Ayman Güler: Dinimizde başörtüsü yok!

CHPli Birgül Ayman Güler: Dinimizde başörtüsü yok!
A+A-

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, başörtüsüyle ilgili fetvayı verdi.

 

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler, Menemen'de partililere yaptığı konuşmada, TBMM'ye milletvekillerinin türbanla girmesi konusunda sert ifadeler kullandı.
 
31 EKİM KARA BİR GÜNDÜR
TBMM Genel Kurulu'na türban ile girilmesini değerlendiren Birgül Ayman Güler, '31 Ekim günü Meclis'te tarihi bir gün yaşadık. O tarihi gün Türkiye'yi karanlığa boğan AKP için ak günlerden, Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti için ne yazık ki en kara günlerden biri oldu. Herkes tarafından bilinir; bizim başörtüsü sorunumuz hiç olmadı, bizim türbanla sorunumuz oldu. Çünkü bizim geleneklerimizin ve inancımızın gereğidir. Hepimiz başörtüsünü takan annelerin, ninelerin çocuklarıyız. İçimizden, arkadaşlarımızdan o geleneğe uyup başörtüsü kullananlar her zaman olmuştur' diye konuştu.
 
DİNİMİZDE BAŞÖRTÜSÜ DİYE BİR ŞEY YOK
Devletin tüm inançlara eşit mesafede ve ayırım gözetmeksizin durması gerektiğini belirten Güler sözlerini şöyle tamamladı: Sünni Hanefi inancına sahip olanlardan biri olarak, dinimizin kadınların başını örtmeyi emrettiğine inanmıyorum. Bu bir mezhebin, birkaç tarikatın Arap geleneklerinden Türkiye'ye taşıdıkları bir olay. Dini kendi isteklerine alet etmek çabasından başka hiçbir şey değildir. Beni dinin emridir diyerek kendi yorumuna tabi tutamazsın.
 
MÜCADELE ETMEK BOYNUMUZUN BORCU
Ben bunun yanlış yorum olduğunu düşünüyorum. Ama ben bunu söylediğimde, sen iktidarda olduğun için dönüyorsun bana 'sen dinsizsin' diyorsun. Bütün Cumhuriyet Halk Partililer olarak bu ülkede AKP'ye oy vermemiş her kesimden insan adına söylüyorum; dinsiz sizsiniz. 'İnanç gereği baş örtülür' sözü laik devletin tasfiye sözüdür ve bununla mücadele etmek boynumuzun borcudur.
 
'BAŞÖRTÜSÜ DİNİMİZİN EMRİ' SÖZÜ YALAN
Bu 'bizim dinimizin emridir' sözü aydın din adamlarımdan alacağımız yardımlarla beraber mücadele etmek zorunda olduğumuz çok büyük bir yalandır. Türkiye'de kadın erkek eşitliğinin ortadan kaldırmasından başka sonucu olmadığını haykırmak bundan sonra bizim yaşam amacımız halindedir. Daha ben şimdiden diyorum; 31 Ekim 2013 günü laik Türkiye mücadelemizin yeni başlangıç tarihidir. Başarı bizimdir. Başarabileceğimizden hiç kuşku duymuyorum. Gazamız mübarek olsun.'
 
KÜRTLER İLE İLGİLİ SÖZÜ DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ
CHP'li Güler daha önce de, 'Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız. AKP ve BDP işbirliğinin yaptığı şey, tektir. Türkiye'de Kürt sorunu yoktur, Türkiye'de siz sorunu Türk sorunu yaptınız. Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz.' ifadeleri nedeni ile çok tepki çekmişti.
Ensonhaber
A+A-

HABERE YORUM KAT