1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp'li Belde Belediye Başkanları Anayasaya Mahkemesine Başvurdu

Chp'li Belde Belediye Başkanları Anayasaya Mahkemesine Başvurdu

Chpli Belde Belediye Başkanları Anayasaya Mahkemesine Başvurdu
A+A-

CHP Balıkesir İl Başkanı Muzaffer Mavuk, belde belediye başkanları ile birlikte Büyükşehir Belediye Kanunun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. CHP İl Başkanı Avukat Muzaffer M

CHP Balıkesir İl Başkanı Muzaffer Mavuk, belde belediye başkanları ile birlikte Büyükşehir Belediye Kanunun bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.
CHP İl Başkanı Avukat Muzaffer Mavuk, Balıkesir'in ayvalık ilçesine bağlı Altınova ve Küçükköy, İvrindi ilçesine bağlı Gökçeyazı, Edremit ilçesine bağlı Altınoluk ve Güre, Burhaniye ilçesine bağlı Pelitköy, İskele, Manyas ilçesine bağlı Salur Belde Belediye Başkanları ile Adliye Sarayı önünde bir açıklama yaptı. Mavuk, Büyükşehir Belediye yasası ile belde belediye başkanlıklarının kapatıldığını ve Türkiye'de uluslar arası sözleşmelere aykırı bir yasa çıkarıldığını söyledi. Belde belediyeleri oluşturulurken referandum yapılması gerektiğini ifade eden Mavuk, "Avrupa yerel yönetimler özerklik şartının 5.maddesi gereğince belde belediyeleri kapatılırken belde referandum yapılması lazımdır. Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı Uluslararası Türkiye'nin imza attığı bir sözleşmedir. Anayasanın 90.maddesi gereğince bu uluslar arası sözleşmeye uyumlu yasalar çıkarmak zorundayız. Bu nedenle anayasanın çeşitli maddeleri gereğince de bu yasa anayasaya aykırıdır. Bireysel başvuru hakkımızı kullanarak belli maddelerinin iptali için başvurmaya geldik" dedi.
Açıklama sonrası başkanlar Anayasa Mahkemesine dilekçeleri ile birlikte başvurdular.
(TS-YU)

07.01.2013 18:04:41 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT