1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'den yeni anayasa şartı

CHP'den yeni anayasa şartı

CHP'den yeni anayasa şartı
A+A-

CHP, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda çalışmalara katılmak için şartını açıkladı. CHP'li Bülent Tezcan 'parlementer sisteme sadık kalınsın' dedi.

Başkanlık sistemi tartışması nedeniyle TBMM Anayasa Mutabakat Komisyonu’ndan ayrılan CHP'de değerlendirme yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, partisinin Anayasa Mutabakat Komisyonu’ndan ayrılmasıyla ilgili "Parlamenter sisteme sadık kalınırsa masaya yeniden otururuz” dedi.

Bu sabah saatlerinde yapılan basına kapalı grup toplantısında komisyon üyesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, milletvekillerine bilgi verdi.
Konu partininin Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı'nda da alınacak.

NTV'nin haberine göre, Tezcan, “Parlamenter sisteme sadık kalınırsa masaya otururuz. Başkanlık sistemi önerisi geri çekilirse, yeniden değerlendiririz” dedi.
Bülent Tezcan, şu ifadeleri kullandı: 

"Sayın Başbakan başkanlık ısrarından vazgeçip parlamenter demokrasi esasında bir anayasa çalışması çağrısı yapıyorsa yetkili kurullarımız bunu değerlendirir. Ancak 6 ay sonra masayı bozacak şekilde başkanlık rejimi gündeme gelecekse milletin parasını, zamanını harcamanın gereği yok. Dün de bugün de söylediğimiz budur.
Bunu Meclis Başkanı ve üyelere anlattık. Meclis Başkanı, ‘Komisyonun çalışma imkanı kalmamıştır’ diyereke, komisyonu dağıttı. Üzerinde anlaşılan 60 madde var. Gelsinler 60 maddeyi çıkaralım." 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT