1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Chp'den "topçu Kışlası" Eylemi

Chp'den "topçu Kışlası" Eylemi

Chpden topçu Kışlası Eylemi
A+A-

Taksim Gezi Parkı'nda toplanan CHP üyeleri, Taksim'e yeniden yapılması planlanan Topçu Kışlası'na tepki gösterdi. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve beraberindeki partililer, Gezi Parkı önü

Taksim Gezi Parkı'nda toplanan CHP üyeleri, Taksim'e yeniden yapılması planlanan Topçu Kışlası'na tepki gösterdi.
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve beraberindeki partililer, Gezi Parkı önünde basın açıklaması yaptı. Burada açıklama yapan Salıcı, "Topçu Kışlası'nı yeniden yapmak istiyor. Bunun içinde her zamanki tavırlarıyla her türlü dayatmayı yapıyor. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu gerekçeleriyle birlikte bu konuda bir karar aldı. 'Taksim'e Topçu Kışlası'nın yapılması uygun değildir' dedi ve Başbakan'ın dayatmasını reddetti. Kurulun ret kararının bir gerekçesi de 'Taksim Gezi Parkı'nın İstanbul'un belleğine yer etmesi' oluşturdu. Buna rağmen Başbakan 'Reddi ret ediyoruz' diye ısrar ediyor. Buradaki amaç tarihi canlandırmak değildir. Bunun adı Taksim'de ranta tavan yaptıracak arsa operasyonudur. Tarihi yeniden canlandırma, kültür merkezi, sergi alanları gibi söylemler rantı sevimli göstermek için kullanılan bir maskeden ibarettir. Asıl amaç, 'tamamen duygusaldır'. Koruma Kurulu'nun Taksim Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nın yeniden yapılmasına izin verilmeyişinin bilimsel nedeni, yapılacak yeni binanın tarihi hiçbir değerinin olmayacağı yönündedir" dedi.
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Topçu Kışlası'na karşı olduğu için görevden alındığını öne süren Salıcı, "Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 'Askeri vesayetten kurtulmaya çalışan bir ülkede, Taksim'deki yeşil alana askeri kışla yapılması yanlıştır' diyerek Başbakan'ın 'Taksim'e Topçu Kışlası yapacağız' buyruğuna karşı çıkmıştı. Bakan Günay ayrıca Taksim Kışlası'nın İstanbul'un geleneksel mimarisiyle çok özdeşleşmiş bir yapı olmadığını, kışlanın özgün mimari karması olduğunu da söylemişti. Bilindiği gibi bu kışla projesini reddeden Koruma Kurulu da, Kültür Turizm Bakanlığı'na bağlıdır" diye konuştu.
(OY-ET-CC-Y)

07.02.2013 15:43:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT