1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Chp'den 'engelli Hakları Komisyonu Kurulsun' Teklifi

Chp'den 'engelli Hakları Komisyonu Kurulsun' Teklifi

Chpden engelli Hakları Komisyonu Kurulsun Teklifi
A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, TBMM'de iki yıldır Engelli Sorunlarını Araştırma Komisyonu kurulamadığını açıkladı. Pavey, bunun nedeninin her şeyin çok iyi gösterildiği bir ortamda 12.5 mily

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, TBMM'de iki yıldır Engelli Sorunlarını Araştırma Komisyonu kurulamadığını açıkladı. Pavey, bunun nedeninin her şeyin çok iyi gösterildiği bir ortamda 12.5 milyon engellinin perişanlığının ortaya çıkmasının istenmemesi olduğunu söyledi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Bornova Belediyesi'nin düzenlediği "Engelli Hakları" konulu bir söyleşiye katıldı. Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde yapılan söyleşiyi CHP İzmir Milletvekilleri Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu'nun yanı sıra Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, CHP Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku ve CHP Bornova İlçe Başkanı Enver Dündar da izledi. Engelli iki çocuğun konuşma yaptığı masaya gelmesi üzerine onları oturmaya davet eden Pavey, konuşmasının sonraki bölümlerini çocuklarla birlikte yaptı. Pavey, söyleşi sonrası kitaplarını da imzaladı. Engelli haklarının insan haklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Şafak Pavey, bu konuda ülkemizde yaşanan bir ayıbı açıkladı. TBMM'de iki yıldır "engelli hakları araştırma komisyonu" kurulması için çaba harcadıklarını söyleyen Pavey, şöyle konuştu: "Fakat ne yazık ki bu komisyonun kurulmasını sağlayamadık. TBMM'de 'interneti araştırma' komisyonu bile var. Ama engelli sorunlarını araştırma komisyonu maalesef yok. Türkiye'de 12.5 milyon engelli olduğunu ve aileleri ile birlikte 36 milyon gibi ciddi bir nüfusu oluşturduklarını düşünürseniz sorunlarına kayıtsız kalınması inanılır gibi değil. Ama ben bunun nedenini şuna bağlıyorum. Türkiye'de uzun süredir her şeyin iyi gittiği pompalanıyor. Ama engelli hakları komisyonu kurulursa milyonlarca insanın yaşadığı perişanlık ortaya çıkacak ve gözler önüne serilecek. Bunu istemedikleri için engel oluyorlar."
Temel konunun insan hakları olduğuna dikkat çeken Pavey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Azınlık, kadın ya da engelli hakları birbirinden farklı düşünülemez. Ayrımcılık hangisinde yapılırsa yapılsın kafa aynı kafadır. İnsan hakları herkes için eşit haklar demektir. Bu konulardaki ilerleme için yasa çıkarmak yetmez. Bunların toplum tarafından içselleştirilmeleri gerekir. Hâla engellilere rapor çilesi çektiriyorsanız, televizyonlara teleteks yöntemi ile alt yazı zorunluluğu getirmiyorsanız, işaret dilini mahkemelerde kullanmıyorsanız çıkarılan yasaların bir anlamı yoktur. Soyut hakların mutlaka somut hale gelmesi önemlidir."
Çalışmalarıyla sadece Türkiye'de değil tüm dünyada takdir toplayan ve örnek gösterilen Şafak Pavey'i ağırlamanın büyük bir mutluluk olduğunu vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, sözlerini şöyle tamamladı: "Pavey'in pozitif enerjisini aldık. Azmi, yaşama bağlılığı ve insan sevgisi ile gerçekten bizlere örnek oluyor. Ona tüm insanlığın ihtiyacı var. O da bu konudaki gayretlerini her ortamda gösteriyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz"
(EA-AH-HO-Y)

09.12.2012 12:11:51 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT