1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’DEN BÜLENT ARINÇ’A TEPKİ

CHP’DEN BÜLENT ARINÇ’A TEPKİ

CHP’DEN BÜLENT ARINÇ’A TEPKİ
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van Kadın Kolları Başkanı Sevim Düzova, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a genel kurulda sarf ettiği sözlerden dolayı tepki göstererek, “Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir ‘nesne’


Parti binasında basın açıklaması düzenleyen Sevim Düzova, Bülent Arınç’ın, Meclis'teki genel kurul toplantısında milletvekilleri için sarf ettiği, "Evli, çocuklu bir kadın böyle konuşamaz, utandım’ sözlerine tepki gösterdi.


Düzova, “Buna hakkınız yok. Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı AKP iktidarında, kadın milletvekillimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi Meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor. Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir nesne gibi gören zihniyet, Meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı. Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı yaşamalı. Evet utanmalısınız, evet yüzünüz de kızarmalı. Utancınız, kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi olduğunuz için, kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden dolayı olmalı. Utandığınızı ifade ederken söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminiz ile bu utancı artırıyorsunuz. Kadınlar evde, sokakta, işte şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelirken, bu alanlara Meclis’i de ekliyorsunuz. Yüce Meclis çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgiliydi değil mi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz. Şimdi soruyoruz Yüce Meclis’in cinsiyeti var mıdır? Size ne milletvekilimizin evli, çocuklu bir kadın olmasından? Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle reddediyor ve kınıyoruz. CHP Kadın Kolları olarak milletvekilimiz Aylin Nazlıaka ile onur duyuyoruz. Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile milletvekilimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT