1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Chp, Sendikalar Ve Toplu İş İlişkileri Yasasının İptali İçin Anayasa Mahkemesi'ne Başvuracak

Chp, Sendikalar Ve Toplu İş İlişkileri Yasasının İptali İçin Anayasa Mahkemesi'ne Başvuracak

Chp, Sendikalar Ve Toplu İş İlişkileri Yasasının İptali İçin Anayasa Mahkemesine Başvuracak
A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası'nın bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası'nın bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.
Meclis'te İzmir Milletvekili Musa Çam ile basın toplantısı düzenleyen Çelebi, bir demokrasi ayıbını daha Anayasa Mahkemesi'ne taşıdıklarını belirtti. Türkiye'de çalışma yaşamını, işçileri ve sendikaları doğrudan ilgilendiren 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası'nın 7 Kasım 2012'de yürürlüğe girdiğini anımsan Çelebi, "12 Eylül hukukunun yarattığı baskıcı, örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayıcı ve yasakçı zihniyetinin kaldırılarak demokratik, özgürlükçü bir çalışma hayatı yaratacağı söylemiyle hazırlanan bu yasa, ne yazık ki yasakları kaldırmadığı gibi örgütlenmenin önüne yeni engeller ve kısıtlar getirmiştir" dedi.
Çelebi, 1988 yılında Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki sendikalı sayısının 1 milyon 591 bin 360 iken, bu sayının 2012 yılında 567 bine kadar düştüğünü belirterek, "Dolayısıyla örgütlenme, toplu pazarlık ve grev haklarının bir bütün olarak gerçek anlamda yasal güvenceye kavuşturulması, işçilerin özgürce bu haklarını kullanabilecekleri bir altyapının oluşturulması ve bu hakların kullanılması önündeki tüm engellerin kaldırılması gerekmektedir" dedi.
Yasanın, Anayasa'ya ve Türkiye'nin imzaladığı BM Ekonomik ve Sosyal Haklar Sözleşmesine, ILO'nun 87 ve 98 sayılı sözleşmelerine ve Avrupa Sosyal Şartı'na aykırı olduğunu belirten Çelebi, bu konuda önergeleri dikkate alınmadığı için bugün yasanın bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi.
(MÜG-ÖZ-Y)

03.01.2013 15:29:27 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT