1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:

Chp Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:

Chp Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "2000'li yıllardan önce 100 küçükbaş hayvan satan köylü rahatlıkla bir daire alabiliyordu, şimdi daire almayı bırakın dairde kullanacağı e

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "2000'li yıllardan önce 100 küçükbaş hayvan satan köylü rahatlıkla bir daire alabiliyordu, şimdi daire almayı bırakın dairde kullanacağı eşyaları bile alamıyor" dedi.
Parti binasında basın açıklaması yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, çiftçilerin zor durumda olduğunu belirterek, "Birkaç gün önce çiftçilerimizle, köylülerimizle birlikte bir acı tabloyu gözler önüne sermek istedik. Tarımın, hayvancılığın bitirildiğini ifade ettik. Bu kapsamda hayvancılık yapan köylülerin sorunlarını dile getirmek için saman, arpa ve yem fiyatları ile 1 litre sütün fiyatını karşılaştırdık. 1 litre sütün 1 litre sudan daha ucuz olduğunu ifade ettik. Kayısı üreticilerinin 1 kilogram kayısı ile geçmişte yaptıkları ile bugün yapamadıklarını rakamlarla ortaya koyduk. Tüm verileri somut örnekleri ile ve üreticinin dilinden ispat ettik. AKP İl Başkanı ortaya koyduğumuz hiçbir somut veriye cevap veremedi. Rakamların hiçbirine itiraz edemedi. Zaten edemezdi ancak Sayın Başkan her zaman yaptığı gibi, halkın gerçeklerini kamuoyuyla paylaşan CHP'ye laf ederek üste çıkmaya, acı gerçekleri saklamaya çalışmaktadır. AKP İl Başkanı tarım ve hayvancılığa destek verdiklerini belirterek, 'Tarım ve hayvancılığın nereden nereye geldiğine baksınlar, öyle konuşsunlar' diyor. Biz de Başkanın açıklamasından sonra bir kez daha tarım ve hayvancılığın nereden nereye geldiğine baktık. AKP yetkililerine de gördüklerimizi aktarmak istedik. 2000'li yıllardan önce 5 ton kayısı satan çiftçi bir daireyi satın alabiliyordu. Şimdi 5 ton kayısı satan daireyi almayı bırakın evinin vestiyerini yaptırmakta bile zorlanıyor. Yine 2 ton kayısı satan çiftçi bir traktör alabiliyordu, şimdi 2 ton kayısı ile traktörün lastiklerini bile alamıyor. 2000'li yıllardan önce 100 küçükbaş hayvan satan köylü rahatlıkla bir daire alabiliyordu. Şimdi 100 küçükbaş hayvan satan köylü daire almayı bırakın, dairde kullanacağı eşyaları bile alamıyor" ifadelerini kullandı.
Birlikte kayısı üreticilerini ve çiftçileri ziyaret etmeyi öneren Kiraz, sözlerini şöyle tamamladı:
"Çiftçi, üretici, köylü eğer hallerinden memnunsa, sıkıntı çekmiyorlarsa biz sizden özür dileyelim. AKP'nin tarım ve hayvancılık politikalarının iyi olduğunu söyleyelim. Ama bizim dediğimiz gibi üreticiler ve köylüler sıkıntı içindeyse, perişan edilmişlerse siz de CHP'den değil ama tarım ve hayvancılıkla uğraşan halktan özür dileyin."
(NA-GS-Y)

25.01.2013 15:23:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT