1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:

Chp Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:

Chp Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, çiftçinin iyice fakirleştiğini söyledi. Parti binasında, masanın üzerine koyduğu saman, süt, su ve mazot ile merkez ilçe başkanı Abdulv

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, çiftçinin iyice fakirleştiğini söyledi.
Parti binasında, masanın üzerine koyduğu saman, süt, su ve mazot ile merkez ilçe başkanı Abdulvahap Ayzabar, parti yönetim kurulu üyeleri ve çiftçilerle birlikte ortak basın açıklaması yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "Bugün sizlere çiftçinin ve köylünün içinde bulunduğu durumu somut örnekleriyle ve onların diliyle anlatmaya çalışacağız. Tarım ve hayvancılık tamamen bitirilmiştir" ifadelerini kullandı.
Kiraz, gelinen son noktaşı şöyle özetledi: "1 kg saman 90 kuruş, 1 kg yem 90 kuruş, 1 kg arpa 95 kuruş iken, 1 kg süt 70 kuruştur. Düşünün ki 1 inek günde ortalama 12 kg saman ve yem karışımı yemektedir. 1 günde 15 kg süt vermektedir. 12 kg saman ve yem karışımı için üreticinin ödediği bedel 11 Lira iken, inekten elde edilen 15 kg sütün getirisi ise 10,50 kuruştur. Yani köylü ineğini beslemek için harcadığı parayı süt satarak bile karşılayamamaktadır. Üstelik bu hesaplamada, ne köylünün emeği, ne de ineğini beslemek için yapmış olduğu ilaç vs giderleri yer almamaktadır. 1 litre süt 70 kuruşken, 1 litre su 1 TL'dir. Dünyanın hiçbir ülkesinde kaynaktan çıkan su, emek harcanarak üretilen sütten daha pahalı değildir. Bugün Ahmet amcanın, Mehmet dayının, Fatma teyzenin gözü gibi bakarak beslediği hayvanlarından elde ettiği sütün değeri, sudan ucuzsa söyleyecek bir şey bulamıyoruz. Yine aynı köylü, traktörüne 1 litre mazot alabilmesi için 6 litre süt satmak zorundadır. Dünyanın en pahalı mazotunu, dünyanın en ucuz süt üreticine satmak ayıptır, günahtır. Son yılların en perişan edilen üreticileri kayısı üreticileridir. 2002'de 1 litre mazot 1,37 kuruş, 1 kg kayısı 2,5 liraydı. Yani yarım kilogram kayısıyla 1 litre mazot alınıyordu. Bugün 1 litre mazot 4,20 lira iken, 1 kg kayısı 2 liradır. Bugün 2 kg kayısı ile 1 litre mazot bile alınamamaktadır".
(NA-ÖK-Y)

16.01.2013 16:26:09 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT