1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Chp Lideri Kılıçdaroğlu'nun 'insan Hakları Haftası' Mesajı

Chp Lideri Kılıçdaroğlu'nun 'insan Hakları Haftası' Mesajı

Chp Lideri Kılıçdaroğlunun insan Hakları Haftası Mesajı
A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin İnsan Hakları Haftası'na boynu bükük girdiğini ifade etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, İnsan Hakları Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. İnsan Hakl

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin İnsan Hakları Haftası'na boynu bükük girdiğini ifade etti.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, İnsan Hakları Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabulünün üzerinden geçen 64 yıl boyunca insan odaklı, eşitlikçi, özgürlükçü, insan ve birey odaklı bir toplumsal düzenin bütün insanlığın ortak özlem ve beklentisi olmaya devam ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin İnsan Hakları Haftası'na boynu bükük girdiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu mesajında şunları kaydetti:
"Zira ülkemiz bugün demokrasi ve özgürlüklerin hızla yok edildiği, kısmen özgür ülkeler arasında yer almakta, insan haklarına her geçen gün yeni darbeler indirilmektedir. Değişik ölçülerde, ihlal edilmeyen insan hakkı bırakılmamıştır. Her türlü hakkın teminatı olan adalet ise bugün ülkemizde siyasetin aracı haline gelmiş ve insanlarımızın adalete güveni derin yaralar almıştır. İnsan haklarının vazgeçilmez koşulu olan kadın-erkek eşitliğinde Türkiye 135 ülke arasında 122. sırada yer almaktadır. Bugün Türkiye, kadın-erkek eşitliğine inanmayan, kadınları hor gören ve toplumsal hayattan dışlamaya çalışan bir zihniyet tarafından yönetilmektedir. Son on yılın iktidarı, kadına karşı şiddeti de önleyememektedir. Kadınlar geriye itilerek, toplumun ilerlemesi engellenmektedir. Türkiye'de bugün düşünce, ifade, inanç, haberleşme, toplanma, haber alma, eğitim ve basın özgürlükleri dahil bütün insan hakları, üstelik demokrasi adına sürekli kısıtlanmaktadır. Terör sona erdirilemediği için en kutsal hak olan yaşama hakkı güvence altında değildir. Gazeteciler, yazarlar, öğrenciler, bilim insanları, askerler, seçilmişler, kısacası düşünen ve iktidarı eleştiren herkes baskı altında ve hatta hapishanelerdedir. CHP için insan hakları, savunulması ve geliştirilmesi gereken en yüksek toplum değerlerimizdendir. CHP'nin bu konudaki nihai hedefi, Türkiye'yi dünyanın en uygar 10 ülkesinden biri yapmaktır. Cumhuriyet Halk Partisi, yurttaşlarımızın haklarının savunuculuğunu halkımızdan aldığı güçle ödünsüz olarak sürdürecektir."
(ZÇ-CC-Y)

10.12.2012 13:54:12 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT