1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp Kadın Kolları'ndan 5 Aralık Açıklaması

Chp Kadın Kolları'ndan 5 Aralık Açıklaması

Chp Kadın Kollarından 5 Aralık Açıklaması
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Saadet Kavasgil, Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 78. yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. CHP İl Başkanlığı'nd

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Saadet Kavasgil, Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 78. yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
CHP İl Başkanlığı'nda yapılan basın açıklamasına Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal ile çok sayıda CHP'li kadın katıldı.
CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Saadet Kavaasgil, kadın hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde TBMM'de 5 Aralık 1934 tarihinde gerçekleştiğini hatırlatarak, "Kadınların 19. yüzyılda başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk'ün eşsiz öngörüsü sonucunda birçok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir. 1908'de kurulan ilk kadın derneği,1919'da kadınların Kastamonu mitingi, 1923'te Nezihe Muhittin tarafından kurulmak istenen Kadınlar Halk Fırkası ve 1923'te siyasal haklar için kurulan Türk Kadınlar Birliği gibi olguların 1930'da yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının, 1933'de muhtar ve köy ihtiyar kurulu üyeliği seçme ve seçilme hakkının, 1934'te de TBMM'de seçme ve seçilme hakkının elde edilmesinde katkısı çok büyük olmuştur" dedi.
Kadınların siyasette, bürokraside, sivil toplum örgütü temsilciliğinde istenen noktada olmadığını vurgulayan Harman, "Türkiye'nin ilk kadın milletvekilleri 1935'te CHP milletvekilleri olarak TBMM'ye girmiştir. Aradan geçen 78 yıllık süreçte biz kadınların kazanımlarını daha da ileriye taşıması beklenirken, bugün itibariyle gelinen nokta hiç de iç açıcı değildir. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde TBMM'deki 550 milletvekilinden sadece 78'i, hükümetteki 26 bakandan biri kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadın oranı yüzde 2,5'tir. 2 bin 924 belediye başkanının 26'sı, 34 bin 210 muhtardan 65'i kadındır. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da karşımıza aynı kötü tablo çıkmakta. 81 valinin biri, 103 rektörden 5'i, 428 vali yardımcısından 7'si, 795 kaymakamdan 22'si, 80 müsteşar yardımcısından 3'ü kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yok. Sendikaların TOBB, TZOB, TESK gibi STK'ların yönetim kurullarında da hiç kadın yok" diye konuştu.
Anayasa ve yasa önünde kadın erkek eşittir demenin yeterli olmadığını da ifade eden Harman, "Kadınlar, anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemlerle desteklenip güçlendirilmedikçe 'sonuçlarda eşitlik' sağlayamıyor. Asıl olan 'sonuçlarda eşitlik' anlayışıdır. Seçme ve seçilme hakkı bir yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış olan bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar, devrimci talebimiz olan yüzde 50, yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında, yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye yaratmak ve cumhuriyetle kazanılmış haklarının korunarak yaşatılması için mücadele ediyoruz. Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında eşit temsil eşit katılımının sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz. Bugün 5 Aralık, kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü. Artık seçmek yetmiyor. Seçilmek ve yönetmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
FERMUAR SİSTEMİ ÖNERİSİ
Basın açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Saadet Kavasgil, kadınların seçimlerde, daha çok seçilebileceği yerlerden aday olmaları gerektiğini ifade etti. Seçim listelerinde 'bir erkekbir kadın' şeklinde yer alması gerektiğini belirten Kavasgil, "Biz fermuar sistemini uygun buluyoruz. Büyükşehir olacak Aydın'da büyükşehir belediye meclisi üyelerinin sayısının yarısından fazlasının kadın olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.
(GY-MB-İK)

05.12.2012 15:12:05 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT