1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp İl Başkanı Kızıloğlu'ndan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı Erzurum

Chp İl Başkanı Kızıloğlu'ndan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı Erzurum

Chp İl Başkanı Kızıloğlundan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı  Erzurum
A+A-

Erzurum CHP İl Başkanı Tacettin Kızıloğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Kızıloğlu, yayınladığı mesajda, "Tarafsız, özgür ve basın meslek ilkelerine sahip ç

Erzurum CHP İl Başkanı Tacettin Kızıloğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Kızıloğlu, yayınladığı mesajda, "Tarafsız, özgür ve basın meslek ilkelerine sahip çıkan bir medyanın, milletin kalkınmasında ve gelişmesinde önemli rolü vardır. Bu sebeple demokratik bir devletin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın özgürlüğü, toplumlarda demokrasi kültürünün yerleşmesinde önemli bir faktördür" dedi.
Kızıloğlu mesajında daha sonra şunları kaydetti; "İktidarların anayasal bir zorunluluk olarak ele alması gerektiğine inandığımız basın özgürlüğü, bugün baskıcı politikaların etkisi altında kalmıştır. Toplumu önemli konularda aydınlatarak kamuoyu yaratmak ve meslek ilkeleri ışığında görevini devam ettirmek adına hayati bir öneme sahip olan basın özgürlüğü, kanunlarla garanti altına alınmış gibi görünse de, çeşitli nedenlerle haber ve ifade özgürlüğü baskı altına alınmaya çalışılmaktadır. Ekonomik gücü elinde bulunduranlar tarafından basın, baskı altına alınarak kendi propagandalarını gerçekleştirmenin bir aracı haline getirilmek istenmektedir.
Bu durumda belirtmeden geçemeyeceğim bir konu da ülkemizin birçok aydınının, gazeteci ve yazarının yaşadığı gözaltı süreçleridir. Sadece işlerini yaptıkları için birçok gazeteci suçlu ilan edilmiş ve toplum nezdinde itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Ancak, bu mesleği yaparken yaşadıkları siyasi baskının yanında şiddete uğrayan gazetecilerimiz, her şeye rağmen toplumun aydınlatılması adına korkmadan görevlerini yerine getirmektedirler. Bu tür sıkıntıları sıkça yaşayan yerel basının değerli mensupları, takdirle karşılanması gereken bir görevi yerine getirdiklerini vurgulamak istiyorum.
Yaşadığı şehrin problemlerini çözme noktasında kendini sorumlu hisseden, fikirlerini gazetesinde dile getiren bütün gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar yaşadıkları sıkıntıların sona erdiği mutlu bir gelecek dilerim."
(ERZ-AT-Y)

10.01.2013 15:21:28 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT