1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Chp Heyeti Paris'te

Chp Heyeti Paris'te

Chp Heyeti Pariste
A+A-

Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın başkanlığındaki CHP'li belediye başkanlarından oluşan heyet, Fransız siyasetçilerle yerel yönetimler üzerine bir çalışma yapmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'

Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın başkanlığındaki CHP'li belediye başkanlarından oluşan heyet, Fransız siyasetçilerle yerel yönetimler üzerine bir çalışma yapmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e geldi.
Antalya ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanları Mustafa Akaydın ve Macit Özcan, Muğla ve Aydın İl Belediye Başkanları Osman Gürün ve Özlem Çerçioğlu ile Kadıköy, Karşıyaka, Bornova, Konak gibi bazı ilçe belediye başkanlarının bulunduğu heyet; Fransa Devlet Reformu, Yerelleşme ve Kamu Hizmeti Bakanı Marylise Lebranchu, Toulouse Belediye Başkanı ve aynı zamanda Fransa Cumhuriyetçi ve Sosyalist Seçilmiş Siyasetçiler Federasyonu (FNESR) Başkanı Pierre Cohen, Paris Belediye Başkan Vekili Pierre Schapira ve Rhône-Alphes Bölgesi Başkan Vekili Bernard Soulage gibi önemli siyasetçilerle görüşmeler yaptı.
Paris'te Sosyalist Parti Merkezi'nde gerçekleşen seminerin konu başlıkları ise, 'iki ülkede yerel yönetimler alanında yaşanan güncel gelişmeler, yerel seçim kampanyaları, seçim güvenliğinin yönetimi ve kamuoyu yoklamaları' olarak açıklandı.
Çalışmaların ilk gününden sonra İHA'ya konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, seminerin çok yararlı geçtiğinin altını çizerek, "Fransa ile Türkiye birbirine benzeyen iki ülke. Yerel seçim stratejimizi açıklarken Avrupa'daki sosyal demokrat ve sosyalist tecrübelerden faydalanacağımızı belirtmiştik. Bu sebeple bu özel semineri düzenleyip karşılıklı deneyim alışverişinde bulunuyoruz. Fransa Devlet Reformu, Yerelleşme ve Kamu Hizmeti Bakanı Marylise Lebranchu bizimle beraber oldu ve kendisiyle Fransa'nın eşiğinde bulunduğu yerel yönetim reformu üzerine konuştuk" açıklamasında bulundu.
Türkiye'de yerelleşme adına merkezileşme çalışmalarının olduğunu belirten Günaydın, "Paris, 100 yıllık bir sağ iktidardan sonra 2001 yılında sosyalistler tarafından kazanıldı. Paris Belediye Başkan Vekili de seçim kampanyaları ve seçim sonrası deneyimlerini bize aktardı. Fransa'nın önde siyaset bilimcisi ve kamuoyu yoklama şirketi sahibi bir arkadaşımızla son Amerikan seçimleri ve Fransa seçim tarihi analizi yaptık. İki büyükşehir, iki il ve çok sayıda ilçe belediye başkanlarımızla beraber hepimizin zenginleştiği güzel bir toplantı oluyor" yorumunda bulundu.
(İHA-OK-D)

23.01.2013 10:25:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT