1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP heyeti depremzedeler için Vali Doğan ile görüştü

CHP heyeti depremzedeler için Vali Doğan ile görüştü

CHP heyeti depremzedeler için Vali Doğan ile görüştü
A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, konteyner kentlerde incelemelerde bulunduklarını hatırlatarak, “Bugün gittik gördük, gerçekten tenekede, yani ısıtıcı olmadığı için çorba kaynatılıyordu” dedi.


Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki CHP heyeti, konteyner kentlerindeki incelemelerinin ardından Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ı makamında ziyaret etti. Vali Doğan ile basına kapalı bir görüşme yapan CHP heyeti adına çıkışta Tanrıkulu bir açıklama yaptı. Konteynerde kalan vatandaşların imtiyaz peşinde olmadığını ifade eden Tanrıkulu, “Gidecek yerleri olmadıkları için, sosyal imkandan yoksul oldukları için ve kiralayacak ev bulamadıkları için oradalar. Bugüne kadar da orada kalmışlar. Dolayısıyla devlet şöyle bir karar almıştır. ‘Elektrik kesilecektir, bu saatten sonra biz elektrik veremeyiz oraya’ şeklinde. Devlet karar almış olabilir, ama insani bir durum ortaya çıkarmamışsa, bu Allah’ın emri değil. Bu karardan da vazgeçilir, sonuç itibariyle bu karardan vazgeçilir. Orada kalan 250 aile ve yaklaşık olarak 300-500 çocuk var. Onlara sağlıklı imkan sağlamak valiliğin de görevidir, devletin de görevidir. Bunu sağlamak bizim de görevimizdir. O insani olmayan koşulları ev buluncaya kadar sürdürmeleri mümkün değil, yani buna vicdan sahibi hiçbir insan tahammül edemez. Bugün gittik gördük, gerçekten tenekede, yani ısıtıcı olmadığı için çorba kaynatılıyordu. Başka yerde 4 çocuk vardı, yanı başındaki okula kayıt yaptıramamışlar. Sağlık koşulları var, bir tek lira para kazanamadıkları için, paraları olmadığı için reçetede kendilerine düşen bedeli ödeyemiyorlar. 250 ailenin bu dramı, bu yoksulluk durumu ne Van’a yakışıyor ne Türkiye’ye yakışıyor. Bir an evvel çözülmesi lazım” dedi.

Konteynerde kalan ailelerin yoksul olduklarını ve kimsenin bunlara kiralık ev vermediğini de dile getiren Tanrıkulu, “Vali Bey ‘yoksulluk sınırı devam ettiği sürece kira yardımında bulunacağız’ diyor. Bu güvencenin aynı zamanda ev sahiplerine de verilmesi lazım. Ev sahipleri bir güvence görmedikleri için ev kiralama konusunda tereddüt ediyorlar. Bu tereddütlerin ortadan kaldırıcı bir tutumun en azından valilik tarafından açıklanması lazım. Kamuoyunun aydınlatılması lazım. Önümüzdeki günlerde meclis açılacak. Hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile hem de TOKİ’den sorumlu Bakanla görüşeceğiz. Gerçekten bu 150’ye yakın aile, yoksulluğun dibinde yaşıyor. Depremden öncede yoksulluğun dibinde yaşıyorlardı, şimdi en dibinde yaşıyorlar” diye konuştu.

CHP heyeti, valilik ziyaretinin ardından parti binasına geçtiler.

A+A-

HABERE YORUM KAT