1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Chp Grup Toplantısı...(1)

Chp Grup Toplantısı...(1)

Chp Grup Toplantısı...(1)
A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri'de devam eden Ergenekon davasında dün çıkan olaylarla ilgili eleştirilerde bulunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın duruşmaya milletvekillerinin alınma

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri'de devam eden Ergenekon davasında dün çıkan olaylarla ilgili eleştirilerde bulunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın duruşmaya milletvekillerinin alınmaması yönünde talimat verdiğini ileri sürdü.
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin bu haftaki grup toplantısının önemli olduğunu belirterek, aralarında şehit aileleri ve gazilerin bulunduğunu belirterek başladı. Dün Silivri'de yaşanan olaylara değinen Kılıçdaroğlu, "Silivri denilen bir yer var, adaletin arandığı bir yer. Adına topluma kampı dediğimiz bir yer. Yargılama yapılıyor, yargıçlar yargıç değil, görevliler görevli değil" dedi.
Mahkemelerin halka açık olduğunu ve istenilen duruşmaları izlenebildiğini belirten Kılıçdaroğlu, yargıcın gizlilik kararı ve yasaklama getirmediği sürece hiçbir sorun olmayacağını söyledi. Ergenekon Davası'na katılmak üzere vatandaşların otobüslerle Silivri'ye geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, duruşmaya izlemek üzere Silivri'ye gelen otobüslerin önlerinin kesildiğini ve vatandaşların otobüslerden aşağıya indirildiğini söyledi. Vatandaşların otobüslerden aşağıya indirilerek kilometrelerce yürümesinin istendiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlar biz yürürüz diyerek yollarına devam ediyorlar. Ama duruşma salonuna giremiyorlar. Tazyikli sular, baskılar, biber gazları. Neden, neden... Bu ülkede adaleti aramak bu kadar zor mu? Ağır bedeller ödetiliyor arkadaşlarımıza. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi baskıyı kurarlarsa kursunlar, ister polisleri, ister jandarmaları, ister milletvekilleri, istersen sen doğrudan Recep Tayyip Erdoğan gelirsen bütün barajları yıkacağız" diye konuştu.

"OTUR ADAM GİBİ BAŞBAKANLIK YAP BU ÜLKEDE"
Başbakan Erdoğan'ın duruşmaya 'milletvekillerinin' girmeyeceği yönünde talimat verdiğini öne süren Kılıçdaroğlu, "Kimsin sen. Milletin vekili yetkisini milletten almıştır. Senden yetki falan istediğimiz yok. Otur adam gibi başbakanlık yap bu ülkede. Yargılama yapılıyor, yargılanan kişi kendisinin tanıklarını getiriyor. Devlet olur görmüş adamlar bunlar. Bunlar benim tanıklarım ey yargıç, bunları bir dinle bakalım. Hayır diyor, ben dinlemem. Çünkü daha önce bana tecavüzden mahkum olanlar bana tanıklık yaptılar ben onları itibarlı sayıyorum diyor. Senin getirdin umur görmüş devlet adamlarını ben tanık olarak dinlemem diyor" dedi.

"POLİS DEVLETİ VAR"
Türkiye'nin zor koşullardan ve zor günlerden geçtiğini savunan Kılıçdaroğlu, herkesin bu çok iyi bilmesini istedi. Demokrasinin ayakların altından kaydığını belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
"Özgürlükler ayağımızın altından kayıyor. Polis devleti var şimdi. Otoriter bir yapılanma var. Bütün alanlarda baskı uygulanıyor. Adeta sürek avına çıkmış bir iktidar var Türkiye'de. Kim muhalifse ezip geçmek istiyor. Senin gücün yetmez buna Recep Tayyip Erdoğan, senin gücün yetmez. O adaletsizlikleri biz boşuna anlatmadık. Sadece Türkiye'de değil dünyanın her tarafından anlatıyoruz bunu. Rahatsız oluyor beyefendi. Vay efendim sen şikayet ediyorsun. İnsan hakları ihlalleri, insanlığın ortak şikayet alanıdır. Senin bunu bilecek birikimin yok. Kabahat bende değil ki, kabahat seni yetiştirende. Dünyada nerede insan hakları ihlalleri olursa bütün dünya gözlerini ve kulaklarını oraya çevirir. O nedenle söylüyorum, biz adaletsizlikleri ve insan hakkı ihlallerini dünyanın her tarafında anlatmaya devam edeceğiz. Bu Türkiye'yi şikayet etmek değil, Türk insanını demokrasiye özlemini dile getirmektir. Biz bunu dile getiriyoruz. 'Adalet mülkün temelidir' diyoruz. 'Mülk' yara alıyor, 'devlet' yara alıyor. Adalet çok yüce bir kavramdır. Adalet duygusunun yok olduğu bir yerde devleti yok edersiniz. Devletin fay hatlarını dinamitliyorsunuz siz. Ne oluyor orada. Yargılama mı? Adam gibi yargılansın. Biz hiçbir zaman niçin yargılıyorsunuz diye bir soru sormadık. Neden hukuku ihlal ederek yargılıyorsunuz diyoruz. Bu mahkemelerin adalet dağıtmadığını defalarca dile getirdik. Sonunda onlarda kabul ettiler. Mahkemeleri kaldırıyoruz dediler. Kaldırıyorsanız bu davaları niye bu mahkemeler görüyor. Niye bu mahkemeleri kaldırmıyorsunuz."

"BAŞBAKAN İKİYÜZLÜ POLİTİKA GÜDÜYOR VE SAMİMİ DEĞİL"
Başbakan Erdoğan'ın uzun tutukluluk sürelerini eleştirmesine de atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, "Tutuklu milletvekilleri tutulmamalı, askerler bu kadar tutulmamalı, öğretim üyeleri bu kadar tutulmamalı diye. Seni şikayet et diye mi Başbakan yaptılar? Tutulmayacaksa getiri yasa teklifini parlamentodan çıkar, Türkiye bu demokrasi ayıbından kurtulsun. Niye getirmiyorsun? Çünkü ikiyüzlü politika güdüyorsun sen. Çünkü sen samimi değilsin. Çünkü sen demokrasiye inanmıyorsun. Çünkü demokrasi benim için ayak bağıdır diyorsun sen. O nedenle ikiyüzlü politikalarını dünyanın her tarafında anlatacağız. Dünyanın bütün demokrasi raporlarına girecek bu. İstediği kadar kızsın" dedi.
Başbakan'ı politikalarından dolayı Türkiye ve dünyada eleştirmeye devam edeceğini belirten Kılıçdaroğlu, Türk insanının demokrasi için ağır bedeller ödediğini söyledi.
(TB-ÖZ-Y)

19.02.2013 15:08:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT