1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp Elazığ Kadın Kolları Başkanı Elma'dan Kadın Erkek Eşitliği Açıklaması

Chp Elazığ Kadın Kolları Başkanı Elma'dan Kadın Erkek Eşitliği Açıklaması

Chp Elazığ Kadın Kolları Başkanı Elmadan Kadın Erkek Eşitliği Açıklaması
A+A-

Cumhuriyet Halka Partisi (CHP) Elazığ Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Elma, 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme haklarının verilmesi günü dolayısıyla parti binasında basın toplantısı düzenledi. Elma,

Cumhuriyet Halka Partisi (CHP) Elazığ Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Elma, 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme haklarının verilmesi günü dolayısıyla parti binasında basın toplantısı düzenledi.
Elma, kadının seçme ve seçimle hakkının tanınması ile siyaset yapmaya dair taleplerinin, 5 Aralık 19934'de Mustafa Kemal önderliğinde kabul edildiğini söyledi. Elma, "Aradan geçen 78 yıllık süreçte biz kadınların kazanımlarını daha ileri taşımamız gerekirken, bugün itibari ile gelinen nokta hiçte iç açıcı değildir. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki 550 milletvekilinden sadece 78'i kadın. Hükümetteki 26 bakandan sadece 1'i kadındır" dedi. Yasalar önünde 'kadın erkekle eşittir' demenin yeterli olmadığını kaydeden Elma, "Kadınlar anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemler ile güçlenmedikçe 'sonuçta eşitlik' sağlanmıyor. Asıl olan sonuçta eşitlik anlayışıdır. Seçme ve seçilme hakkı yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar olarak yüzde elli eşit hak sistemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkı vesilesinin yıl dönümü, artık seçmek yetmiyor, seçilmek yönetmek istiyoruz" diye konuştu.
(EK-YRT-Y)

05.12.2012 14:15:11 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT