1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP dershane yasasını AYM'ye götürüyor

CHP dershane yasasını AYM'ye götürüyor

CHP dershane yasasını AYM'ye götürüyor
A+A-

CHP, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

Cumhurbaşkanı Gül, dershanelerin 2015 Eylül'ünde kapatılması ile ilgili yasayı onayladı. CHP Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, dershanelere ilişkin yasayı Anayasa Mahkemesine götüreceklerini açıkladı.

“ANAYASANIN TEŞEBBÜS ÖZGÜRLÜĞÜ MADDESİNE AYKIRI”
“Milli Eğitim Bakanlığında toplam 40 bin yöneticinin görevine kanunla son verilmektedir. Bu da anayasanın hukuk güvenliği ilkesine çok açık bir şekilde aykırıdır. Özel yetkili mahkemeleri ve Terörle Mücadele Kanunun 10. Maddesini kaldıran düzenlemeleri olumlu buluyoruz. Bunlar CHP’nin de teklifidir ama onun dışında meydanları göstericilere, ifade özgürlüğünü ifade etmek isteyenlere kapatan düzenlemeler vardır. Soruşturmayı mevcut yolsuzluk soruşturmasını örtbas etmeye yönelik düzenlemeler vardır. Bunları da anayasaya açıkça aykırı değerlendiriyoruz ve Anayasa Mahkemesine bunları götüreceğiz ve bunların çalışmalarını yürütüyoruz."

KANUN NE GETİRİYOR?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren "Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte faal olan dershaneler ile bu kanunla yapılan düzenlemelere göre gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezleri, eğitim öğretim faaliyetlerine 1 Eylül 2015'e kadar devam edebilecek.

A+A-

HABERE YORUM KAT