1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Chp Akhisar Kadın Kolları'ndan, Anlamlı Günde Açıklama

Chp Akhisar Kadın Kolları'ndan, Anlamlı Günde Açıklama

Chp Akhisar Kadın Kollarından, Anlamlı Günde Açıklama
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akhisar İlçe Kadın Kolları Başkanı Server Goral, Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 78. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. CHP İlçe Kadın Kolla

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akhisar İlçe Kadın Kolları Başkanı Server Goral, Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 78. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Goral, açıklamasında şöyle dedi: "Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk her konuda kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir. Bu konuda öncülük yapan cumhuriyetimizin ve partimizin kurucu Büyük Önder Atatürk'ü şükran ve minnet duygularıyla anıyoruz. Bugün Tük kadınlarına milletvekili genel seçimlerinde seçme seçilme hakkını tanıyan anayasa değişikliği TBMM'de kabul edildi. Bu nedenle 5 Aralık 1934 tarihinden beri bugün Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor. 5 Aralık 1934 tarihinde tüm kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını tanıyarak dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce katılımcı demokrasi ile tanışan cumhuriyetimizin, bugün her alanda cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmektedir. 21. yüzyılda toplumun yarısının siyaset mekanizmalarından dışlandığı bir ülkede muasır medeniyet seviyesinden bahsetmek imkansızdır. 1934 tarihli yasa sadece kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını vermemiş, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülkede olmanın da ilk adımını atmıştır. Ancak ülkemiz bugün kadınların siyasetteki yeri açısından devraldığı bu önemli mirası elinden bırakmış ve kadınların siyasetteki yeri konusunda sınıfta kalmıştır. Cumhuriyetimizin en iyi şekilde temsil etmeyi Türk kadını her zaman hazırdır, bu asil görevi erkeklerden daha da başarılı bir şekilde yerine getireceğine bütün kalbimizle inanıyoruz. 'Eşit Temsil Eşit Katılım' ilkesini demokrasinin olmazsa olmazı olarak kabul ediyoruz."
(BG-ERG-Y)

05.12.2012 16:20:00 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT