1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cezayir'deki Rehine Krizinde Ölü Sayısı Artabilir

Cezayir'deki Rehine Krizinde Ölü Sayısı Artabilir

Cezayirdeki Rehine Krizinde Ölü Sayısı Artabilir
A+A-

Cezayir'de yaşanan rehine krizinde ölü sayısının artabileceği bildirildi. Cezayirli resmi kaynakların ifadesine göre, rehine krizinde hayatını kaybeden çalışanların sayısında artış olabileceği belirt

Cezayir'de yaşanan rehine krizinde ölü sayısının artabileceği bildirildi.
Cezayirli resmi kaynakların ifadesine göre, rehine krizinde hayatını kaybeden çalışanların sayısında artış olabileceği belirtildi. Şu ana kadar verilen rakamlara göre, 23 rehine ile birlikte 32 militanın tamamının hayatlarını kaybettiği kaydedildi.
Çarşamba günü Cezayir'deki Amenas doğalgaz tesislerinde çalışan işçileri havalimanına nakleden iki otobüsün silahlı bir militan gurup tarafından esir alınmasıyla başlayan rehine krizinin neticesi ağır oldu. Daha başlangıcında 1 İngiliz ve 1 Cezayir vatandaşının öldürüldüğü hadisenin devamında da adeta kargaşa yaşandı.
Pek çok Cezayirli ve yabancı ülke çalışanları, askerler ile militanlar arasında çıkan çatışmalar neticesinde hayatlarını kaybetti. Cezayir Ordusu'nun Perşembe günü rehinelerin tutulduğu Amenas doğalgaz tesisine harekât tertip etmesinin ardından çıkan çatışmalarda rehinelerin bir kısmı kurtarılırken bir kısmı da bazı militanlarla birlikte hayatlarını kaybetmişti. İngiltere Başbakanı David Cameron'un Cezayirli mevkidaşını arayarak askerlerin harekâttan önce militanlarla diyaloğa geçmesi tavsiyesi pek işe yaramadı. Militanlar rehinelerin yerlerini değiştirirken yapılan baskında çıkan çatışmada bazı rehineler kaçarak kurtulurlarken bazı rehineler ve militanlar ise öldürüldü. Cezayir Ordusu son hamlesini 19 Ocak günü yapmış ve bu esnada da 7 rehine ile birlikte 11 militan ölmüştü.
Kurtulan rehinelerin bazıları yakınlarıyla kucaklaşırken rehinelerden bir İngiliz vatandaşı, bu hadiseden sonra bazı Cezayirlilerin çok mahcup bir şekilde kendilerinden özür dilediklerini, yaşananların Cezayirliler tarafından gerçekleştirilmediğini ifade etmeye çalıştıklarını ve buna karşılık kendisinin de bu elim hadiseden Cezayirlilerin mesul tutulamayacağını, Cezayir'e iyi baktığını ve tekrar geleceklerini söylediğini dile getirdi.
Cezayir devlet televizyonuna göre, 23 rehine ve 32 militan bu hadisede ölürken son rakamın değişebileceği ifade ediliyor. Nitekim bazı ABD, İngiliz, Norveç ve Japon vatandaşlarının hala kayıp olduğu belirtiliyor.
(CTŞ-ÖK-D)

20.01.2013 16:21:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT