1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Cezaevlerinde Yaşanan İhlaller Açıklandı

Cezaevlerinde Yaşanan İhlaller Açıklandı

Cezaevlerinde Yaşanan İhlaller Açıklandı
A+A-

10 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri tarafından 2012 yılı içerisinde cezaevlerinde yaşanan ihlaller açıklan

10 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri tarafından 2012 yılı içerisinde cezaevlerinde yaşanan ihlaller açıklandı.
Aralarında, Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Türk Tabipler Birliği'nin oluşturduğu kurumlar tarafından Türkiye genelinde 2012 yılının ilk 9 ayında cezaevlerinde meydana gelen ihlallerini yapılan basın açıklamasıyla duyuruldu. Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde bir araya gelen STK temsilcileri adına düzenlenen açıklamayı okuyan Mazlum-Der Diyarbakır Şube Yöneticisi Nurettin Bozkurt, 3 bin 104 ihlalin yaşandığını söyledi. Bozkurt, "Türkiye cezaevlerinde 2012 yılının ilk 9 ayında yaşanan ihlallerin bilançosunu göre; cezaevlerinde 24 ölüm ve 57 yaralama, 171 işkence vakası, 1142 sevk uygulamaları ihlali, 222 sağlık ihlali, 22 aile görüşü engellenmesi, 25 tecrit ve izolasyon, 1005 disiplin cezası, 318 haberleşme haklarının engellenmesi şeklinde cereyan eden toplam 3014 ihlal söz konusu olmuştur. Bu rakam gerçekten de korkutucu bir hal almış bulunmaktadır. Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler bedensel, zihinsel olduğu kadar insan onuru bakımından da saygınlık görecekleri koşullara kavuşturulmasının ve tüm bunların gerçekleştirilmesi için cezaevlerinin maddi koşullarının iyileştirilmesini, insan kişiliğine saygılı ve geliştirici bir uygulamanın hayata geçirilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.
Açıklamaya katılanlar daha sonra sessizce dağıldı.
(ÜN-AKK-AŞ-Y)

11.12.2012 16:25:57 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT