1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Cezaevinde 'mevlana' Konferansı

Cezaevinde 'mevlana' Konferansı

Cezaevinde mevlana Konferansı
A+A-

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Mevlana Haftası dolayısıyla Malatya Cezaevi'nde 'Mevlana' konulu bir konferans düzenledi. Cezaevinde düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak, Yrd. Doç. Dr. Er

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Mevlana Haftası dolayısıyla Malatya Cezaevi'nde 'Mevlana' konulu bir konferans düzenledi.
Cezaevinde düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak, Yrd. Doç. Dr. Erol Gündüz katıldı. Mevlana'nın genel kimliği hakkında bilgi veren Gündüz, Belh'de doğan Mevlana'nın asıl adının Muhammed Celaleddin olduğunu, Mevlana ve Rumi isimlerinin kendisine sonradan verildiğini söyledi. Mevlana'nın babasının 'Sultanül Ulema' lakabı ile bilinen Bahaeddin Veled olduğunu ve ilk derslerini babasından aldığını söyleyen Gündüz, Mevlana'nın babasından fen ve din ilimlerini, Tirmizi'den ise tasavvuf ilimlerini öğrendiğini dile getirdi.
Mevlana'nın yaşamını, "Hamdım, Piştim, Yandım" sözleri ile ifade ettiğini belirten Gündüz, "Mevlana'ya göre insan bu dünyada gurbettedir. Asıl vatanı ahirettir. Bu yüzden bu dünyadan ayrılınca ağlamaması gerektiğini vurgulamaktadır" dedi.
(BK-SO-Y)

24.12.2012 18:21:55 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT