1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ceza Evlerinden Askeriye Alınıyor

Ceza Evlerinden Askeriye Alınıyor

Ceza Evlerinden Askeriye Alınıyor
A+A-

Ceza İnfaz Kurumları'nın dış güvenlik hizmetinin Jandarma Genel Komutanlığı'ndan alınarak Adalet Bakanlığı Ceza ve Teşvik Evleri Genel Müdürlüğü'ne verilmesi ile ilgili yasa tasarısı Adalet Bakanlığı'

Ceza İnfaz Kurumları'nın dış güvenlik hizmetinin Jandarma Genel Komutanlığı'ndan alınarak Adalet Bakanlığı Ceza ve Teşvik Evleri Genel Müdürlüğü'ne verilmesi ile ilgili yasa tasarısı Adalet Bakanlığı'na sevk edildi.
TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada, Ceza İnfaz Kurumlarının dış güvenlik hizmetlerinin Jandarma Genel Komutanlığından, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğüne devredileceğini belirterek, bununla ilgili yasa tasarısının TBMM Adalet Komisyonuna sevk edildiğini söyledi. Milletvekili Tunç, "Ceza İnfaz Kurumlarında son yıllarda, koğuş sisteminden oda sistemine geçilmek suretiyle fiziksel bir dönüşüm gerçekleştirildi. Cezaevlerindeki mekanik, fiziki ve elektronik güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi, ceza infaz kurumları personel eğitim merkezlerinin açılmış olması ve bu yolla personele hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim imkanının getirilmiş olmasıyla Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü'nün dış güvenlik hizmetlerini yerine getirme kapasitesine ulaştı. Bu nedenle artık dış güvenlik hizmetleri Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Cezaevlerindeki iç ve dış güvenliğin adli bir görev olması nedeniyle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş birçok ülkede bu görev Adalet Bakanlığı'nca yerine getirildi. 1937 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Adalet Bakanlığı'nca muhafaza teşkilatı kuruluncaya kadar bu görev Jandarmaya verildi. 1983 yılındaki Kanun değişikliği ile bu görev Jandarmanın mülki görevleri arasında sayılmasıyla bu güne kadar çift başlı bir sistem devam etti. İç güvenliğin Adalet Bakanlığı'na bağlı olması, dış Güvenliğin ise Jandarma teşkilatına bağlı olmasının uygulamada hükümlüler, tutuklular ve ziyaretçilerin iki kez aranması gibi mükerrer işlemlere yol açtı. Adalet Komisyonunda önümüzdeki günlerde görüşülmesine başlanacak yasa tasarısı ile Cezaevlerindeki dış güvenlik hizmetlerinin Jandarma Genel Komutanlığından alınarak, Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü personeline devredilecek. Böylece jandarma genel kolluk gücü olarak asli görevine dönecektir. Dış güvenlik hizmetleri uzman personel tarafından yapılması infaz hizmetlerinin kalitesinin yükselmesini sağlayacaktır" dedi.
(DK-OA-Y)

12.02.2013 11:42:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT