1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÇEVRECİ SOKAKLAR GELİYOR

ÇEVRECİ SOKAKLAR GELİYOR

ÇEVRECİ SOKAKLAR GELİYOR
A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaldırımları düzgün olan, bisiklet yolları bulunan ve düzenli çöp kutularının olduğu çevreci sokaklar için çalışma başlattı.

 

 
 Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın, çevreci proje getiren belediyelere İller Bankası'nın verdiği hibenin biraz daha artırılacağını söylemesi üzerine, Bakanlık Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü harekete geçti. Genel Müdürlük belediyeleri teşvik ederek çanak anten ve tabela düzenlemeleriyle birlikte çevreci sokak ve çevreci park uygulamalarını hayata geçirecek. 
 
 Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, belediyelerin yurtdışında yapılan çevreci projeleri iyi incelemeleri bunun Türkiye'de nasıl uygulanabileceği hakkında fikir yürütmesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
Sokaklarda Düzenlemeye Gidilecek
 Sokaklarda bir düzenlemeye gidilmesi için çalışmalara başladıklarını söyleyen Çevre Yönetim Genel Müdürü Mehmet Baş, "Bordürüyle, kaldırımıyla sokaklarda düzenleme yapılacak. Belki bisiklet yolu olacak onun kenarında, daha çevreci sokak olacak. Düzenlemede engelli vatandaşlar da düşünülecek. Engelli vatandaşların rahatlıkla girip çıkabileceği kaldırımlar düzenlenecek. Çevreci sokak projesiyle, insanların rahat gezip dinlenebilecekleri, alış verişini yapabilecekleri sokakların oluşturulmasını hedefliyoruz" diye konuştu.
 
-Parkı Yapan Belediye Desteği Kapacak 
 Çevreci sokak projesiyle birlikte "Çevreci Park" projelerinin de bulunduğunu belirten Mehmet Baş "Çevreci Park projesiyle belediyelerin uygun yerlerde dizayn edecekleri parklarda çevreye katkılarından dolayı destek sunmayı amaçlıyoruz" dedi. 
 
 Çevreci parklarla ve çevreci sokaklarla ilgili çok ciddi belediyelerden talep beklediklerini söyleyen Baş "Biraz külfetli, belki ilk etapta biraz zahmet veren bir iş, ama uzun vadede gerçekten son derece hoş görüntülerin ortaya çıkacağı bir çalışma" şeklinde konuştu.
A+A-

HABERE YORUM KAT