1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çevre Ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar:

Çevre Ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar:

Çevre Ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar:
A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) tarafından hayata geçirilen ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan Atıksu ve Temiz Su Yöne

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) tarafından hayata geçirilen ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan Atıksu ve Temiz Su Yönetimi projesi SKADA Merkezi'nin açılışına katıldı.
Bir dizi ziyaret için Kocaeli'de bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu'nu makamında ziyaret etti. Başkan Karaosmanoğlu da Kocaeli hakkında Bakan Bayraktar'a bir sunum yaptı. Ziyarette Kocaeli'den övgü dolu sözlerle bahseden Bayraktar, ardından İSU Skada Merkezi'nin açılışına katıldı. İSU hizmet binasında gerçekleşen açılışa Bayraktar'ın yanı sıra Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri ve davetliler katıldı.
Törende ilk konuşmayı İSU Genel Müdürü İlhan Bayram yaptı. Açılışı yapacak merkezle ilgili açıklama yapan Bayram, "İSU bu proje için 13 milyon para harcadı. Sanayi bölgesi olan ilimize böyle bir projeyi kazandırdığımız için çok mutluyuz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, "Bugün burada yeni bir sistemle atıksuların ve temiz suların getirilmesinin denetlenmesi 12 parametrede açıklamış. Biz sanayicilerimizi teşvik etmek iyileştirmek mecburiyetindeyiz. Bir taraftan da bilinçleri artıyor. Bizim hem avantajımız hem de dezavantajımız var" dedi. Sanayileşmeye geç başladığımızı anlatan Bayraktar, şöyle konuştu: "Biz çevreci bir toplumun bireyleri olarak bunu çabuk içselleştirdik. Çevrecilik konusunda Avrupa'dan daha ilerideyiz. Onlar Karadeniz'e atıklarını atıp kaçıp giderlerdi. Bir taraftan da denetim yapacağız. Denetim olmadan olmaz. Teşvikleri de artıracağız"
Konuşmasının devamında "fotoğrafın büyüğüne bakmak zorundayız" diyen Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yüce millet 7 kere bize destek vererek görev verdi. Biz de bu millete daha büyük şevkle hizmet etmeye gayret edeceğiz. Bizim partimiz son 200 yıldır milletin hasret duyduğu partidir. Onun için böyle kök salıyor. Benim sizden ricam fotoğrafın büyüğüne bakın. Dünya bugün bize imreniyor. Bu istikrar sayesinde oldu. Güven vermeye devam edeceğiz. Bugün burada kurulan SKADA sistemi bir modernizasyondur. İnanın 10 sene evveline göre hayal denen şeyler bugün Türkiye'de oldu"
Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile SKADA sisteminin açılışı gerçekleştirildi.

SKADA SİSTEMİ
Projeyle birlikte Kocaeli genelindeki 42 terfi merkezi 16 atıksu arıtma tesisi, 25 sanayi tesisinin ana kollektör bağlantı noktaları SKADA merkezinden izlenebiliyor. Sistem enerji tüketimini minimum seviyeye indiriyor. SKADA sistemiyle atıksu hattı verilen hattı gözlemlemek gelecekte arıtma tesisinin ne kadar arıtma yapabileceğini öngörmek ve buna uygun plan yapabilmek mümkün hale geldi. Bu projeyle terfi merkezleri tek bir noktadan, personele ihtiyaç duymadan yönetilebilir hale geldi.
(MA-HO-Y)

08.02.2013 16:22:50 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT