1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ceviz yetiştirmek isteyenlere 15 yıl ödemesiz kredi veriliyor

Ceviz yetiştirmek isteyenlere 15 yıl ödemesiz kredi veriliyor

Ceviz yetiştirmek isteyenlere 15 yıl ödemesiz kredi veriliyor
A+A-

AMASYA - Çevre ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı 'Ceviz ve Badem Yetiştiriciliği Projesi' Amasya, Merzifon, Suluova ve Gümüşhacıköy'de hayata geçirildi. AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi ve Orman

AMASYA - Çevre ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı 'Ceviz ve Badem Yetiştiriciliği Projesi' Amasya, Merzifon, Suluova ve Gümüşhacıköy'de hayata geçirildi. AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi ve Orman Yüksek Mühendisi Sami Bilgin, Amasya, Merzifon, Suluova ve Gümüşhacıköy'de yaklaşık bin dekar alanda krediyle ceviz ve badem bahçelerinin kurulduğunu söyledi.

Sami Bilgin, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın özel ağaçlandırma çalışmaları çerçevesinde başlattığı bir proje var. Projeyle birlikte Türkiye'nin ceviz ve badem üretiminin artırılması ve ağaç sayısının artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda ceviz ve badem yetiştirmek isteyen üreticilere devlet ağaçlandırılacak alanın etrafının çevrilmesi, toprak işlemesi, fidan bedeli, fidan dikimi ve 3 yıl fidan bakımına kredi veriyor. Üreticilere 15 yıl sonra geri ödeme imkanı sağlanırken, faizi de Ziraat Bankası'nın yedide birine denk geliyor. Arazinin alt sınırı 5 dekar olup, krediler dekara göre ayarlanıyor. Badem ve ceviz yetiştirmek isteyenler vatandaşlar orman bölge şefliklerine müracaat edip, projelerini hazırlatabilir. Projeyle ilgili hedefimiz çok daha büyük olup, önümüzde daha çok yol olduğunu biliyoruz. Projenin bölge ekonomisine ve istihdama katkı sağlamasını beklerken, bölgedeki ağaç sayısını da artırmayı amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

Ceviz yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu hatırlatan Bilgin, "Dikim yapılacak bölgenin iklim verileri, toprak ve su analizleri yapılarak bölgeye en uygun çeşidin tespit edilip ona göre dikim yapılması, damla sulama sitemi ile sulama yapılması ve konusunda uzman teknik elemanlardan tarım il/ilçe müdürlüklerinden konuyla ilgili teknik destek alınmalıdır." ifadelerini kullandı.
CİHAN

A+A-

HABERE YORUM KAT