1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cenevre görüşmeleri çıkmazda

Cenevre görüşmeleri çıkmazda

Cenevre görüşmeleri çıkmazda
A+A-

Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar destekli Suriyeli muhalifler heyeti, Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuğu ile Cenevre'de düzenlenmesi planlanan barış görüşmelerine katılmama kararı aldı.

Riyad heyeti, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan iyi niyet adımlarının gelmediğini söyledi.

Riyad heyeti, bugün başlaması planlanan görüşmelere katılmak için Suriye ordusunun düzenlediği hava saldırılarını sonlandırmasını önkoşul olarak BM’ye iletiyordu. Riyad’da oluşturulan Yüksek Müzakere Komitesi üyesi George Sabra, “Kesinlikle Cenevre’ye gitmeyeceğiz. Cenevre’de de bizi temsil eden bir heyet olmayacak” dedi.

Heyetin bir diğer talebi ise BM’den idi. Cenevre’de muhalif grupları sadece Riyad heyetinin temsil etmesini isteyen grup, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura’dan tatmin edici bir yanıt alamadıklarını ifade ettiler.

Reuters haber ajansına konuşan bir Riyad heyeti yetkilisi, taleplerinin 1-2 gün içerisinde karşılanması halinde Cenevre’ye gidebileceklerini ifade etse de bu olasılığı ‘son derece düşük’ olarak niteledi.

De Mistura: Birkaç güne başlayabilir

Planlanan Cenevre görüşmeleri öncesindeki 1 haftalık süreçte başta Lazkiye olmak üzere Suriye’nin batısı ve güneyinde kazanımlar elde eden Esad yönetimi, müzakerelere hazır olduğunu ifade etmişti.

BM Özel Temsilcisi De Mistura, taraflar arasında dolaylı müzakerelerin başlatılmasını talep ediyordu. ABD ve İngiltere’den de Riyad heyetine Cenevre görüşmelerine katılmaları yönünde çağrılar yapılmıştı.

De Mistura’nın ofisini tarafından gönderilen bir video mesajda ise, Mistura görüşmelerin birkaç gün içerisinde başlamasını ümit ettiğini ifade etti.

“Talepler kağıt üstünde kaldı”

BM Güvenlik Konseyi’nin çerçevesini çizdiği görüşmelerin başlaması için Riyad heyeti 3 temel noktada Esad yönetiminden adım bekliyordu:

Hava saldırılarının durdurulması / Mahkumların serbest bırakılması /Ablukaların kaldırılması

Ancak heyet temsilcisi Sabra, BM’nin yazıya da döktüğü bu talepler için “Maalesef bu talepler hala sadece kağıt üstünde. Cenevre’nin tarihi bir fırsat olduğundan emin değiliz” dedi.

250.000 can kaybı var, çözüm yok

Suriye’de yaklaşık 5 yıl önce başlayan savaşta 250.000 fazla kişi öldü. Savaş nedeniyle 11 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Savaşı sona erdirmeye yönelik son görüşmeler yine Cenevre’de düzenlenmiş ancak Şubat 2014’te iki turun arından kesilmişti. Birleşmiş Milletler, muhalefetin istifa talebine yanaşmayan Esad yönetimini suçlamıştı.

Tarafların pozisyonunda fazla bir değişiklik olmamasına rağmen, IŞİD’in yükselişi nedeniyle ABD ve Rusya, savaşan tarafları müzakere masasına oturtma çabalarına hız verdi. (BBC Türkçe)

A+A-

HABERE YORUM KAT