1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çelik: Irak bölünürse Kürdistan kardeşimizdir

Çelik: Irak bölünürse Kürdistan kardeşimizdir

Çelik: Irak bölünürse Kürdistan kardeşimizdir
A+A-

Kürdistan Federal Bölgesi’nin, Irak’ta son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından ayrı bir devlet olabileceği düşüncelerini değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ‘Irak bölünürse Kürdistan kardeşimizdir.’ diye konuştu.


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak’ın ikinci büyük şehri Musul’u ele geçirmesinin ardından, peşmergenin de Kerkük’e yerleşmesiyle ülkenin bölünmesi ve Kürdistan Federal Bölgesi’nin bağımsızlığı gündeme geldi.

Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de, “Kürtlerin geleceğini tayin etme vakti geldi.” diyerek bağımsızlığın sinyalini verdi.


Çelik: Onların adı Kürdistan ve bu kabul edilmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Financial Times Gazetesi’ne son gelişmeler ışığında Kuzey Irak’ta kurulabilecek bir Kürt devleti hakkında açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Federal Bölgesi’nde bağımsız bir Kürt devleti kurulması ihtimalinin devlet erkini eskiden olduğu gibi rahatsız etmediğini ve bazı şeylerin değiştiğini söyleyen Çelik, “Eskiden bağımsız bir Kürt devleti mevzuu Türkiye için savaş nedeni sayılıyordu. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları sinirli ve agresif yapmaya yeterliydi. Ama onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli.” dedi.

Çelik ayrıca, “Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir.” dedi.


Financial Times: Türkiye sinyali verdi
Financial Times, Çelik’in sözlerini aktardığı haberinde “Türkiye bağımsız Kürdistan’ı tanıma sinyali verdi.” yorumuna da yer verdi.

“Böyle bir devlet Türkiye’nin işine yarayabilir”
Gazete ayrıca Kuzey Irak’ta kurulacak böyle bir devletin IŞİD gibi radikal terör örgütleri ile Türkiye arasında tampon görevi göreceği için Türkiye’nin işine yaracağını kaydetti.

A+A-

HABERE YORUM KAT