1. HABERLER

  2. Çed Toplantısı Halk Tepki Gösterince Yapılamadı

Çed Toplantısı Halk Tepki Gösterince Yapılamadı

Çed Toplantısı Halk Tepki Gösterince Yapılamadı
A+A-

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde termik santral kurulması için yapılması planlanan ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi. Çebi Metal Sanayi Ticaret AŞ. tar

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde termik santral kurulması için yapılması planlanan ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi.
Çebi Metal Sanayi Ticaret AŞ. tarafından yapılması planlanan Saltukova Enerji Santrali için Saltukova Lisesi salonunda halkı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Öztürk başkanlığında yapılan toplantıya İl Müdür Yardımcısı Şenol Yücel ve Saltukova Belediye Başkanı AK Parti'li Adil Düzlü ile şirket yetkileri katıldı. Toplantıya başta TEMA olmak üzere çeşitli çevre derneklerinin temsilcileri ve halk da yoğun ilgi gösterdi. Katılım fazla olunca salon yetersiz kaldı. Çok sayıda kişi jandarmanın güvenlik önlemi aldığı okulun bahçesinde bekledi. Çevre ve Şehircilik Müdürü Hasan Öztürk, toplantıyla ilgili bilgi verdi. Ancak ellerindeki döviz ve pankartlarla salonu dolduran vatandaşlar, toplantının yapılmasını istemedi. Vatandaşlar, santralle ilgili bilgi vermek isteyen Öztürk'ü, slogan atarak konuşturmadı. Kadınların bazıları, kürsüye kadar yürüyerek santrale karşı olduklarını söyledi. Halk, zaman zaman Belediye Başkanı Adil Düzlü'yü de istifaya davet etti. Tepkiler üzerine Hasan Öztürk, toplantının yapılamadığına yönelik tutanak hazırlattı. Ancak Ziraat Mühendisleri Odası temsilcisi Ayşe Uzun, tutanağa halkın tepkisi nedeniyle toplantının yapılamadığı cümlesinin eklenmemesine tepki gösterdi. Bunun üzerine halk tutanağın yırtılmasını istedi. Tutulan tutanakta şöyle denildi:
"İlimiz Çaycuma ilçesi Saltukova beldesi sınırları içerisinde, Çebi Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından yapılması planlanan, Saltukova Enerji Santrali projesi ile ilgili olarak yasal süreç içerisinde, Çaycuma Kaymakamlığı, Saltukova Belediyesi, Zonguldak Valiliği ilan panosu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sayfasında ilanlar yapılmış olup, söz konusu anılan toplantı salonuna 13.30 da gidilmiştir. Toplantının yapılması ile ilgili hazırlıklar tamamlanmıştır. Ancak salonda sloganların atılması ve halkın tepkisinin oluşması ve uygun bir bilgilendirme ortamı oluşmadığından, toplantı bu şekilde sonuçlandırılmıştır."
Alınan kararın ardından ÇED toplantısı halkın tepkileri altında sona erdi.
(SA-ÖA-AŞ-Y)

07.02.2013 16:32:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT