1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çaycuma Tso Başkanı Sarsık'tan Santral Tepkisi

Çaycuma Tso Başkanı Sarsık'tan Santral Tepkisi

Çaycuma Tso Başkanı Sarsıktan Santral Tepkisi
A+A-

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Ticaret Sanayi Odası (TSO) Başkanı Rıfat Sarsık, Saltukova'ya kurulacak termik santralın yapılmasına taraf olmadığını belirtti. Yazılı açıklama yapan TSO Başkanı Rıfat S

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Ticaret Sanayi Odası (TSO) Başkanı Rıfat Sarsık, Saltukova'ya kurulacak termik santralın yapılmasına taraf olmadığını belirtti.
Yazılı açıklama yapan TSO Başkanı Rıfat Sarsık, "Doğaya rağmen, insan sağlığını tehlikeye atacak bir yatırım; gelişmenin aksine gerileme ve sıkıntı olacaktır. Bartın yolu üzerinde, Saltukova'da mevcut olan ve daha önce Ceylan Holding tarafından satın alınan, 170 dönümlük arazinin yıllarca boş kaldıktan sonra, hazine tarafından Kaptan Şirketler Grubu'na satıldığını ve grubun bu arazide ve civarında öncelikle termik santral, sonrasında da demir-çelik ve çimento fabrikaları kurmak istediğini yetkililer yerine basından öğrendik. Elbette yatırımcılar ilgili makamlara bu isteğini bildirmiş, gerekli resmi başvurularını ve fizibilitesini yapmıştır. Bizler Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizdeki yatırımların artması ve iş gücünün de bu yatırımlarda değerlendirilmesi ile geçtiğimiz günlerde açıklanan, rakamlarla da bir kez daha vurgulanan göçün önlenmesini, bölgemizin refah seviyesini artırmayı ve topyekün kalkınma hedefiyle çalışmalarımız şekillendiriyoruz. Topyekün kalkınmayı da sanayisi, ticareti, ulaşımı, tarım ve hayvancılığı, kültürel faaliyetleri ve turizmi ile ele alarak bölgenin dengeli bir gelişim süreci yaşamasını amaçlamaktayız. Bu nedenle hiç bir yatırımın çevremizi kirleterek, doğal güzelliklerimizi yok etmesine ve insan sağlığını tehlikeye atmasına izin veremeyiz. Gelişmenin hedef alındığı çağdaş bir ortamda; insan sağlığına rağmen gelişen bir sanayinin ve yatırımların hayata geçmesi düşüncesini hiçbir mantık kabul etmez. Bölgemizin konumu ve potansiyeli açısından gelişiminin hızlı olacağı beklentisini körüklenmektedir. Bunların ardından nihayet yatırım anlamında somut birkaç girişim olması da sevindiricidir. Ancak fabrikalarla dolacak olan arazilerin tespitinde doğal dengenin korunmasını birinci öncelik olarak ele almak gerekmektedir. Aslında termik santral gibi tesisler miyadını çoktan doldurmuştur. Bölgemizde, burnumuzun dibinde, Çatalağızı'nda mevcut ve çevre halkına yaşattığı sıkıntıları her geçen gün artan tesisler de varken; Saltukova'da bir 'termik santral' yatırımının 100-150 kişilik istihdamı uğruna onay alması da mantık dışı olacaktır. Termik santrallerin taş kömürüne yakın olduğu için, Zonguldak'taki kömürü değerlendirmek adına bölgede yapılması ise gerçek dışı bir söylemdir, çünkü mevcut termik santraller kalitesi belirsiz, ithal kömürle çalıştırılmaktadır" dedi.
Tarım ve hayvancılığın her geçen gün önemli bir sektör olarak ilerlediğine dikkat çeken Sarsık, "Bölgemizde de önemli yatırımların yer aldığı şu dönemde, termik santral ve arkasından çimento fabrikası gibi atıkları ile hem toprağı, hem havayı hem de suyu kesinlikle önemli ölçüde kirletecek bir tesise karşıyız. Doğaya rağmen, insan sağlığını tehlikeye atacak bir yatırım da, gelişmenin aksine gerileme ve sıkıntı olacaktır" diye konuştu.
(SA-ÖA-YHY-Y)

07.02.2013 18:27:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT