1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ÇAY, YEMEK BORUSUNDA TÜMÖRE NEDEN OLUYOR

ÇAY, YEMEK BORUSUNDA TÜMÖRE NEDEN OLUYOR

ÇAY, YEMEK BORUSUNDA TÜMÖRE NEDEN OLUYOR
A+A-

Van Bölge, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (VEAH) görevli Dr. Gürhan Şişman, sıcak çay içmenin yemek borusunda tümöre neden olduğunu söyledi.


İHA muhabirine açıklamalarda bulunan VEAH Gastroenteroloji uzmanı Dr. Gürhan Şişman, yemek borusu tümörlerinin Asya kıtasında sık görüldüğünü belirtti. Van’ın Asya kıtasının batısında yer alan bir şehir olması nedeniyle bu hastalığın sık görüldüğü bir yer olduğunu dile getiren Şişman, Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesi’nde yapılan her 100 endoskopiden 4 ila 5’inde yemek borusu tümörü tespit edildiğini kaydetti. Şişman, “Bu hastalığın burada sık görülmesinin sebebi çevresel faktörler, genetik faktörler ve beslenme alışkanlıkları gibi gözükmektedir. Özellikle Van bölgesinde semaver çayı tüketimi ile sıcak çay, yemek borusunu tahriş etmekte ve uzun dönemde hasara neden olmaktadır” dedi.

Özellikle cerrahi ve onkolojik tedavi adayı olan hastaların beslenmesinin çok önem arz ettiğini dile getiren Şişman, “Yemek borusuna takılan stentlerle beslenme sağlanmaktadır. Bu nedenle böyle hastaların beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Eskiden bu tür işlemlerin yapılması için hastaların büyük şehirlere sevk edildiğini vurgulayan Şişman, “Ünitemizde ince gastroskopun kullanılması ile bu işlemler yapılmaktadır. Şu anda ince gastroskop eşliğinde stent yerleştirilmesinde VEAH, dünyada birinci sıradadır. Artik hastalarımız, ileri bir merkeze gönderilmeden tedavileri yapılabilmektedir” şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT