1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çarşı davasında tüm sanıklara beraat

Çarşı davasında tüm sanıklara beraat

Çarşı davasında tüm sanıklara beraat
A+A-

Gezi Parkı olayları kapsamında Çarşı üyelerine yönelik açılan ve 'darbe suçlaması yöneltilen davada 3 sanık hariç tüm sanıklar için beraat kararı çıktı. Davada sadece 3 kişi, yasa dışı madde bulundurmaktan dolayı ceza aldı ancak cezalar 5 yıldan düşük old

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Çarşı grubu üyelerinin, darbe suçlamasıyla yargılandığı davada karar açıklandı. Sanık avukatlarının savcı mütalasına karşı savunma yaptıkları duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların darbe ve örgüt suçlamasından beraatine karar verdi. Sanıklara eylemlere izinsiz katıldıkları için de ceza verilmedi.

Çarşı davasında sadece 3 kişi, ‘yasa dışı madde bulundurmak’ gerekçesiyle ceza aldı ancak cezalar 5 yıldan düşük olduğu gerekçesiyle ertelendi.

Duruşma savcısı Abdullah Mirza Coşkun tarafından önceki duruşmada açıklanan mütalaada, tüm sanıklara darbe ve örgüt suçlamasından beraat verilmesini istemişti. Savcı, tüm sanıkların izinsiz gösteriden 3 yıla kadar hapsini talep etmişti. Savcı 4 sanık yönünden ise bu cezanın yanı sıra farklı suçlarla birlikte 4 yıldan 11 yıla kadar ceza istemişti.

İddianameden

Savcı Adem Meral’in hazırladığı 38 sayfalık iddianamede sanıklar, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312/1, 265/1, 220/2, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/1, 5/1, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 28/1, 28/4, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’un 13/1 maddeleri uyarınca şu suçlamalarla itham ediliyordu:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Terör Örgütü Kurmak veya Yönetmek, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde görevlendirilenlerin görevlerini yapmalarına engel olma, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme.” ZETE

A+A-

HABERE YORUM KAT