1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çarşamba Tso'dan Tarihçe Kitabı

Çarşamba Tso'dan Tarihçe Kitabı

Çarşamba Tsodan Tarihçe Kitabı
A+A-

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından, ilçenin tarihini fotoğraflarla anlatan bir kitap yayımlandı. "Osmanlıdan Günümüze Çarşamba" adlı kitap hakkında bir açıklama yapan, Çarşamba TSO Y

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından, ilçenin tarihini fotoğraflarla anlatan bir kitap yayımlandı.
"Osmanlıdan Günümüze Çarşamba" adlı kitap hakkında bir açıklama yapan, Çarşamba TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kefeli, "Konusunu, yaşanan gerçeklikten alan fotoğraf; insanların kültürlerinin, yaşam biçimlerinin ve toplumsal değerlerinin yansıtıldığı, çok önemli bir araçtır. Söz, unutulup giderken, görüntü, her zaman kalıcı olabilmektedir. Gelecek nesillerin, geçmişimizi öğrenebilmesi, o dönemin kültürünü, yaşantısını anlayabilmesi ve toplumsal bilincin oluşması için, fotoğrafla anlatım, en etkili yöntemlerdendir. Bu gerçeklerden yola çıkarak, Çarşamba'mızın yakın geçmişinin, o dönemde yaşayan insanlarımızın ve kültürlerinin unutulmaması adına, 'Osmanlıdan Cumhuriyete Çarşamba' adlı eserimizi, üyelerimizin ve Çarşambalı hemşerilerimizin takdirine sunduk" dedi.
Albümde ele alınan, dönemin büyük bir bölümünün, fotoğrafın Türkiye'de yeni gelişmeye başladığı, Osmanlı'nın son zamanları ve Cumhuriyetin ilk yılları olduğunu vurgulayan Başkan Kefeli, "Bu yüzden, uygun fotoğrafların bulunması, geniş bir tarama faaliyetini gerektirmiştir. Kenarda köşede kalmış, çoğu eski Türkçe, bazı yayın organları, gazete arşivleri ve kendilerine teşekkür borçlu olduğumuz, özel arşivler, taranıp, tarihi değer taşıyan fotoğraflar bulunarak, son teknoloji cihazlarla, büyük bir titizlikle dijital ortama aktarılmış ve bu eserimiz hazırlanabilmiştir. Çarşamba'mızın kültürünün daha iyi anlaşılması ve Çarşambalılık bilincinin pekişmesine katkı sağlayacağına inandığımız bu eserimizin, yayınlanması sürecinde, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.
(SAM-SLH-Y)

25.01.2013 14:26:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT