1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çardak Güreşleri İçin Tarihi Proje Hazırlanıyor

Çardak Güreşleri İçin Tarihi Proje Hazırlanıyor

Çardak Güreşleri İçin Tarihi Proje Hazırlanıyor
A+A-

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde düzenlenen yağlı güreşler, daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Çardaklıyız Biz Derneği tarafından başlatılan proje çalışmaları devam

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde düzenlenen yağlı güreşler, daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilecek.
Çardaklıyız Biz Derneği tarafından başlatılan proje çalışmaları devam ediyor. Dernek Başkanı Ahmet Acar projenin hayata geçirilmesiyle Çardak adının ön plana çıkacağını söyledi. Geleneksel olarak düzenlenen Çardak Yağlı Güreşlerini tüm Türkiye'ye duyurmak istediklerini aktaran Acar, yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Acar, "Çardakta bulunan pehlivanlarla birlikte Ahmet Yasevi'nin yaşadığı yer olan Semerkand'tan toprak alınacak. Oradan Türklerin gelişini takip ederek sırasıyla Malazgirt'e, Hacı Bektaşi Veliye, Hacı Bayram Veliye, Osmanlının kuruluşuna giderek Çardak'a, Bolayır'a ve son olarak Kırkpınar'a gidilecek. Biz bu işi Kırkpınar güreşlerine denk getirmeyi planlıyoruz. Bu sene olmazsa önümüzdeki sene bu çalışmamızı sonuçlandıracağız. Biz bu anlamda Çardak'ta bulunan alana anıt yaparak ihya etmek istiyoruz. Anıt'ın çizimi noktasında çeşitli üniversite hocalarımızla temas halindeyiz. Yakışır bir anıtla Çardak'ın ismini ön plana çıkarmak istiyoruz. Rumeli TV ile çardak güreşleri hakkında çalışmalarımız oldu. Çardak'taki hanımız, hamamımız, camimiz, yakınlarımız ile ilgilide çalışmalarımız sürüyor. Çardak tarihi ile ilgili arkadaşımızı gerekli bilgileri toplayarak kitap haline getiriyor. Biz bu noktada gayretlerimizi sürdürüyoruz. Ben Çardaklı hemşerilerimizden de yardım bekliyorum. En iyi şekilde ismimizi duyuracağız" dedi.
(MU-GD

15.01.2013 12:17:41 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT