1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çankaya Belediye Başkanı Tanık: "sokak Hayvanları Sorunu Çankaya'nın Omuzlarında"

Çankaya Belediye Başkanı Tanık: "sokak Hayvanları Sorunu Çankaya'nın Omuzlarında"

Çankaya Belediye Başkanı Tanık: sokak Hayvanları Sorunu Çankayanın Omuzlarında
A+A-

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Başkent'te sokak hayvanları sorununun büyük bölümünü tek başına göğüslemek zorunda kaldıklarını belirterek, ilgili kurumları göreve çağırdı. Çankaya Belediyes

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Başkent'te sokak hayvanları sorununun büyük bölümünü tek başına göğüslemek zorunda kaldıklarını belirterek, ilgili kurumları göreve çağırdı.
Çankaya Belediyesi'nin Türkiye'nin en modern hayvan barınaklarından birine sahip olduğu ve şu an barınakta değişik türlerden 2 bin civarında sokak hayvanının barındığı bilgisini veren Başkan Bülent Tanık, "Her yıl ortalama sokaklardan 3500 civarında hayvan topluyoruz. 1500 civarında hayvanın kısırlaştırma işlemini gerçekleştiriyoruz. 4500 civarında hayvanı aşılıyor ve 2500 civarında hayvanın da çeşitli hastalıklarla ilgili tedavisini gerçekleştiriyoruz" dedi.
Sokak hayvanları sorununun çözmek için sokak hayvanlarına sağlıklı rehabilitasyon merkezi ve yaşam koşulları hazırlamak, sağlık kontrollerini ve aşılamalarını düzenli olarak gerçekleştirmek ve hayvan sevgisi ile hayvan haklarının da önemli bir kentli hakkı olduğu bilincini geliştirmek gerektiğini ifade eden Başkan Tanık, "Şu an tüm bunları ağırlıkla Çankaya Belediyesi üstlenmiş durumdadır. Oysa bu işin sağlıklı çözümü için başta Büyükşehir belediyesi olmak üzere merkezi ve yerel idarelerin ortak çabası zorunlu görünmektedir. Büyükşehir Belediyesi yasal görevi olduğu halde bu işi üstlenmekten çekinmektedir. Biz kendilerine her türlü desteği sunmaya hazırız. Yeter ki Bakanlık, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumlar yasalarla tanımlı açık sorumluluklarını yerine getirsin" diye konuştu.
(BK-ÖK-Y)

30.01.2013 11:31:48 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT