1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çanakkale'de Katı Atık Bilinci Yerleşiyor

Çanakkale'de Katı Atık Bilinci Yerleşiyor

Çanakkalede Katı Atık Bilinci Yerleşiyor
A+A-

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, Katı Atık Toplama Birliği verilerine göre önceki yıllara oranla hassasiyetin arttığı belirtildi. Belediye Meclis Toplantısında hatırlatmada bulunan Lapseki Belediye

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, Katı Atık Toplama Birliği verilerine göre önceki yıllara oranla hassasiyetin arttığı belirtildi.
Belediye Meclis Toplantısında hatırlatmada bulunan Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, ilçede yaşayan vatandaşların katı atık toplamadaki hassasiyetine değindi. Çanakkale belediyesi ve diğer belediyelerinde katılımıyla gerçekleşen toplantıda ÇAKAB raporlarının açıklandığını ifade eden Başkan Ekim, Lapseki'nin gelişme gösteren az sayıda belediye içerisinde yer aldığını ifade eti. Başkan Ekim "Lapseki ilçemizin katı atık toplamadaki performansı açıklandı. 2010 yılında 58 tonla başladığımız süreç 2011 yılında 353 tona çıkarken geçen sene 170 tonla kapasitede artış gösteren az sayıdaki belediyeler içerisinde yer aldık. Ben açıkçası bu sene pek artış beklemiyordum. Kendimde merak edince hemen sordum. 170 ton beni şaşırtmadı değil. Demek ki vatandaşlarımız bu konuda hassas davranıyor ve bilinçliler. Hatta Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Bey sonuçları merak edip öğrenince azalma olduğunu gördü. Bizim Çanakkaleli hemşerilerimiz hassas davranmıyor diyerek espri yaptı. Ben ÇAKAB tarafından verilen geri dönüşüm kutularının daha da arttırılması talebinde bulunacağım. Bu şekilde daha geniş bir toplama ağı oluşturmaya çalışacağız. Bu hem ülkemiz için hem de gelecek nesiller için önemli bir husus. Tabii ki de belediyemiz de bu durumdan menfaat sağlıyor. Çöp dökme tonajı düşünce daha az para ödüyoruz. Atıklarımızı ayrıştırarak geri dönüşüme ayrı halk çöplüğüne ayrı koyarak belediyenin de maliyet yükü azaltılıyor. Bu çok önemli bir husus. Biz dünyayı atalarımızdan değil torunlarımızdan emanet aldık. Onun için bu emanete layıkıyla sahip çıkıp temiz bir dünya teslim etmeliyiz. Açıkçası halkımızın gösterdiği bu sağ duyu beni bir hayli memnun etti. Bu alışkanlığın devam etmesini temenni ediyorum" dedi.
(MU-GD

11.02.2013 11:41:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT