1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çan Esnafına İş Güvenliği Semineri

Çan Esnafına İş Güvenliği Semineri

Çan Esnafına İş Güvenliği Semineri
A+A-

Çanakkale'nin Çan ilçesinde esnafa "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" hakkında bilgi verildi. Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nca düzenlenen seminere odaya kayıtlı esnaflar katıldı. İş Güvenliği Uzmanı

Çanakkale'nin Çan ilçesinde esnafa "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" hakkında bilgi verildi.
Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nca düzenlenen seminere odaya kayıtlı esnaflar katıldı. İş Güvenliği Uzmanı Behti Çöllü, Yüksek Çevre Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Oğuzhan Yılmaz ve Boğaziçi OSGB Genel Müdürü Yılmaz Döner tarafından verilen seminerde yeni kanun anlatıldı. Oğuzhan Yılmaz, "1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren kanuna göre faaliyet gösterilen sektöre bakılmaksızın bakkal, manav, muhasebe ofisleri, apartman görevlisi bulunduran siteler ve buna benzer işlerde en az bir sigortalı istihdam eden işveren, bahse konu kanuna göre çalışanların işle ilgili sağlık güvenliğini sağlamakla yükümlü. İşveren, mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dahil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar ve işyerinde alınan iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar. Bu hükümleri taşıyan işyerleri, risk değerlendirmesi yapar veya yaptırırlar. Bu kanun maddeleri çerçevesinde çalışanlara temel iş güvenliği eğitimi vermeyen, risk analizi yaptırmayan gerçek veya tüzel kişilere idari para cezaları kesilecek" şeklinde konuştu.
Toplantıya Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Güner, Çan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemali Ergin, ilçedeki STK'ların başkan ve yöneticileri ile çok sayıda esnaf katıldı.
(GŞ-GD-MŞ)

11.02.2013 15:21:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT