1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Can Dündar ve Erdem Gül'e tahliye kararı

Can Dündar ve Erdem Gül'e tahliye kararı

Can Dündar ve Erdem Gül'e tahliye kararı
A+A-

Anayasa Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül için tutukluluk hallerinin devamıyla ilgili "hak ihlali var" kararı aldı. AYM'nin kararı sonrası Can Dündar ve Erdem Gül için tahliye kararı çıktı.

AYM''nin MİT TIR'ları haberleri nedeniyle tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği "hal ihlali var" kararı sonrası tahliye kararı çıktı. 

92 gündür Silivri Cezaevi'nde yatan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, saat 03.15'de Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi.

Cezaevi önünde iki gazeteciyi eşleri Dilek Dündar, Aslı Işık Gül, çocukları, Dündar'ın annesi Öznur Dündar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli, gazeteci yazar Nebil Özgentürk, akrabaları, meslektaşları ve arkadaşları alkışlarla karşıladı.

CAN DÜNDAR'IN ESPRİSİ!
Kalabalığın arasında kalan Dündar, "İçeriye geri mi dönsek" diyerek espri yaptı. Ardından yakınlarına sarılarak hasret giderdi.

ERDOĞAN'IN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADI

Silivri Cezaevi önünde açıklama yapan Can Dündar, sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününü kutlayarak başladı. Dündar, "Kusura bakmayın sizi bu saate kadar beklettik. Aslında bizi bekletenlerin asıl niyeti. 25'inden 26'sına günün dönmesiydi. Bugün biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanı'nın doğum günü 26'sı. Kendisinin doğum gününü kutluyoruz. ve böyle bir tahliye kararıyla da kutlamaktan mutluluk duyuyoruz. Biz evlilik yıldönümümüzde girmiştik. Bizi içeri attırmıştı diyelim. Biz de yaş gününde kendisine bir doğum günü armağanı vermek istedik" diye konuştu.

"BİZİM ÖDEDİĞİMİZ BEDEN TÜRKİYE'DE GAZETECİLERİN ÖDEDİĞİ BEDELİN YANINDA BİR HİÇTİR"
Tarihi bir karar olduğunu söyleyen Can Dündar, "Anayasa Mahkemesi'nin bugünkü kararı sadece bizi değil bütün meslektaşlarımızın basın özgürlüğünün ifade özgürlüğünün önünü açmıştır hakikaten saraya tabi olmayan bir yargı kurumu saraya tabi olmayan bir medyanın önünü açacak çok tarihi bir karar verdi. Bizim ödediğimiz beden Türkiye'de gazetecilerin ödediği bedelin yanında bir hiçtir. 3 ay yattık bundan şikayet edecek değiliz. Bu kadar içerde yatan gazeteci bu kadar bunun bedelini ödemiş insanlar varken... Bakın cebimdeki mendil Abdi İpekçi'den gelen mendil. Kızının gönderdiği mendil. Bu meslek bu haberleri yayınlayabilme adına basın özgürlüğü adına ölüm bedelleri ödedi. Onun için bizimki onun yanında bir hiç. Ama dünyaya ses verebildik direndik. Sizler sayesinde dik durduk sonuç aldık. Gördüğünüz gibi bize her türlü iftirayı her türlü tehdide rağmen bugün karşınızda o haberleri savunabilecek noktaya geldik" dedi.

"KÜÇÜCÜK BİR ÇADIRIN KOSKOCA BİR SARAYI DİZE GETİREBİLECEĞİNİ GÖRDÜK BURADA"
Konuşmasına teşekkür ederek devam eden Dündar, "Öncelikle o küçücük çadırdan bize umut aşılayan umut nöbetçilerimize teşekkür etmek istiyoruz. Küçücük bir çadırın koskoca bir sarayı dize getirebileceğini gördük burada. Bununla gurur duyuyoruz. Gazetemiz her dakika arkamızda durdu. Gazetedeki arkadaşlarımıza avukatlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Vekiller hiç bizi yalnız bırakmadı. Sizlere ilginizden dolayı teşekkür ediyoruz. En önemlisi ailemiz, eşlerimiz hep yanımızda oldular, çocuklarımız annelerimiz koşturdular bizler için. Ceza infaz kurumu çalışanları çok iyi davrandılar bize keza jandarma çok iyi davrandı bize" dedi.

KARAR AYM'DEN NASIL ÇIKTI?

Karar 3'e karşı 12 oyla alındı. AYM, Can Dündar ve Erdem Gül’ün bireysel başvurusunu görüşmek için toplandı. Yüksek Mahkeme, Can Dündar ile Erdem Gül'ün, 'kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine' karar verdi. Yüksek mahkeme, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

DÜNDAR VE GÜL İÇİN TAHLİYE KARARI

AYM'nin "hak ihlali var" kararı sonrası İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından saat 00.50'de tahliye kararı geldi. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin MİT TIR'larıyla ilgili açılan davada, tutuklu yargılanmalarıyla ilgili olarak "hak ihlali vardır" kararı sonrası, tutuklu gazeteciler Can Dürdar ve Erdem Gül için tahliye kararı verdi.

AYM'nin kararı sonrası Can Dündar ve Erdem Gül'ün yakınları ve gazeteciler akşam saatlerinden itibaren Silivri'de toplanmaya başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin kararını yine aynı saatlerde değerlendirmeye başladı. Mahkeme kararını Can Dündar'ın annesi de Silivri'deki cezaevinde beklemeye başladı.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin 'ihlal' kararının ardından, Dündar ve Gül'ün tahliyesine karar verdi. Mahkeme, 2 gazeteci için yurtdışına çıkış yasağı koydu.

DÜN GECE NELER YAŞANDI?
Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün özgürlük ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine dair kısa kararı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden ulaştı. 

SİLİVRİ'DE TAHLİYE BEKLENTİSİ

Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği "ihlal" kararının ardından, Dündar ve Gül'ün bulunduğu Silivri Cezaevi önünde akşam saatlerinden itibaren tahliye bekleyişi başladı.

Basın kuruluşlarının kameraman ve muhabirleri, cezaevi önünde konuşlanarak, tahliye durumunda Can Dündar ve Erdem Gül'ü görüntülemek için hazır bekledi.


AYM'NİN KARARI

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından "Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerine ilişkin Erdem Gül ve CanDündar kararı basın duyurusu" başlığı ile yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 25/2/2016 tarihinde Erdem Gül ve Can Dündar bireysel başvurusunda (B. No: 2015/18567), tutuklamanın hukuki olmadığı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği şikayetlerine ilişkin olarak başvurucuların Anayasa'nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ve ihlalin ortadan kaldırılması için kararın ilgili Mahkemeye gönderilmesine karar vermiştir" ifadelerini kullandı.

İKİ KEZ MÜEBBET TALEBİ

Can Dündar ve Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili haberler nedeniyle 27 Kasım’da tutuklanmıştı. İddianamede; Dündar ve Gül’e 'casusluk', 'hükümeti ortadan kaldırma veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs', 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' gibi suçlamalar yöneltilmişti. İddianamede, iki gazeteci için iki kez müebbet hapis cezası talep edilmişti.

MİT TIR’ları davasının ilk duruşması, 25 Mart’ta yapılacak.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT