1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:
A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bolu Abant'ta katıldığı toplantıda kadınların istihdamı ve baş örtüsü tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Devlet Personel Başkanlığı tarafı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bolu Abant'ta katıldığı toplantıda kadınların istihdamı ve baş örtüsü tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Devlet Personel Başkanlığı tarafından Abant'ta düzenlenen 'Kamu Personel Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı'na katılan Bakan Faruk Çelik, ilk oturumun ardından verilen molada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İlk olarak kadın istihdamı konusunda hedeflerini açıklayan Çelik, "Türkiye'de kadın istihdamı ve kadınların iş gücüne katılımı henüz istenilen düzeyde değil. Kadınlarımızın iş gücüne katılımı yüzde 30,7 civarındadır. Bizim istihdam stratejimizde, yani 2023 vizyonu çerçevesindeki stratejimizde yüzde 38 kadın istihdamını hedefliyoruz. 10 yıl içinde kadın istihdamını yüzde 38'ler seviyesine çıkarma hedefimiz var" diye konuştu.
Kamu dairelerinde çalışan kadınların doğum izinlerinin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü söyleyen Çelik, "Bildiğiniz gibi doğum izinleri, doğum öncesi ve sonrası ikişer aydı. Şimdi talep 3 ay doğum öncesi, 3 ay doğum sonrası şeklinde. Bununla ilgili bakanlıklarla değerlendirmelerde bulunuyoruz ama tekrar ediyorum; bu kadın istihdamına olumsuz yansımamalı. Eğer olumsuz yansıyacaksa kadınların da bu izin süre artışını düşünmemesi gerekir. Eğer olumlu yansıması olacaksa bizler de çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.
Kamuda çalışan sözleşmeli personelin sayısını açıklayan ve durumları hakkında değerlendirmede bulunan Çelik, "Şu anda sözleşmeli personel sayısı 164 bindir. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda sözleşmeli personelin mevcut durumu ve tarihçesi ile ilgili bilgileri sunacağız. Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınması konusu şu anda bir sorun teşkil etmiyor. Bu düzenleme olacak ama Bakanlar Kurulu'na da sözleşmeli personel ile ilgili bilgi sunacağız. Başbakanımızın bir ek talimatı olursa ya da oradan bir karar çıkarsa onu da sizlerle paylaşırız. Süre sınırlaması düşünüyoruz ama Bakanlar Kurulu'nda netleşecek. Şu anda 21 bin civarında yerel yönetimlerde sözleşmeli personel var" ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin demokratikleşme konusunda önemli adımlar attığını söyleyen Çelik, baş örtüsü tartışmalarının artık son bulması gerektiğini ifade etti. Bakan Çelik, "Milletle devlet her gün daha da barışık hale geliyor. Her atılan adım, her düzenleme, geçmiş yıllarda yaşanan tartışmaların, çekişmelerin gereksiz olduğunu ve zamanın heba edildiğini ortaya çıkarıyor. Şimdi bu dönemde önemli değişmeler oldu. Bir gencimiz üniversite eğitimini alıyor ve diplomasını bu devlet veriyor ama başı açık olmadığı için bu diploması işlevsiz hale geliyor ise tabii ki bu ciddi bir haksızlığı da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla Türkiye bu konuları tartıştı, tartışıyor. Bu konuların artık aşılması gerekiyor. Ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemde 5, 10 yıl geri dönüp baktığımızda, bir hanım kızımızın üniversiteyi bitirmiş, diplomasını almış birçok özellikli bir eleman haline geldiğini görünce, 'Nelerle uğraşmışız?' diyeceğiz. Bu meseleler insan merkezli ele alınmalı. Temel haklar çerçevesinde ele alınmalı. Bir diyalog ortamı içinde, hoşgörü ortamı içinde çözülmeli. AK Parti'nin genel bakışı budur. Birçok alanda sorunlar yaşandı. Üniversitelerde kızlarımızı okutamadık. Gittiler Avusturya'da, Amerika'da, dünyanın dört bir yanında okudular. Bunu getirip başörtülü, başı açık şeklinde dönüştürmenin bir anlamı yok. Her ailede başı açık, başı örtülü insanlar var. Biz dostça, kardeşçe yaşarken insanların tercihlerini istikballerine engel teşkil edecek şekilde dönüştürmek doğru değil. Bunları aşmamız gerekiyor. Ben bu sorunun da ortadan kalkacağı, aşılacağı inancı içindeyim" ifadelerini kullandı.
(BV-GS-Y)

26.01.2013 14:18:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT