1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çalışanların saatlerinde yeni devir başlıyormu?

Çalışanların saatlerinde yeni devir başlıyormu?

Çalışanların saatlerinde yeni devir başlıyormu?
A+A-

Çalışanların gece masaisinde yepyeni düzenleme geliyor. Çalışanların mesaisi uzayacak.Çalışanların saatlerine yeni düzenleme yolda..7 buçukluk gece mesaisi genişletiliyor

Birçok çalışanı yakından ilgilendiren gece mesaisi ve çalışma saatleri hususunda yen düzenlemeler geliyor. Çalışanların gece mesaileri uzayacak. Çalışanların saatlerine ilişkin düzenleme en çok sağlık sektörü ve güvenlikçileri yakından ilgilendiriyor.çünkü en çok onlar etkilenecek..Çalışanların gece masaisinde yepyeni düzenleme geliyor. Çalışanların mesaisi uzayacak. yeni düzenleme ile çalışanlara mesaisi bakanlıkça bu sınır genişletiliyor.


İş Kanunu'nun gece çalışmalarını 7.5 saat ile sınırlayan hükmü değiştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan önerge, TBMM'de görüşmeleri devam eden iş güvenliğiyle ilgili torba yasa tasarısına konulacak. Yasada yapılacak değişiklikle hizmetler sektöründe 7.5 saatin üzerinde gece çalışması mümkün hale gelecek. Bundan en fazla sağlık sektöründe çalışanlar ile özel güvenlikçiler etkilenecek.

Doktor ve hemşire gibi sağlık görevlileri ile özel güvenlikçiler, 7.5 saat sınırına uymadığı gerekçesiyle artık işveren hakkında dava açamayacaklar. Mevcut uygulamada gece 7.5 saatten fazla çalıştırılan sağlık çalışanları ile özel güvenlik görevlileri, işverenleriyle anlaşmazlığa düştüklerinde yasadaki 7.5 saat sınırlamasını gerekçe gösterip, haklı sebepten dolayı iş akdini feshedip kıdem tazminatı alabiliyordu.

 

calisanlar.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT