1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çaldıran’a müjde! Çalışmalara start verildi

Çaldıran’a müjde! Çalışmalara start verildi

Çaldıran’a müjde! Çalışmalara start verildi
A+A-

Van’ın Çaldıran Belediye Başkanlığınca yapılması planlanan kayak merkezi için çalışmalara başlandı. ö

Van’ın en soğuk ve çok kar alan Çaldıran ilçesinde kayak merkezi yapımı için start verildi.

5 ay boyunca karla kaplı olan ilçenin Ayrancılar Mahallesi Tuzludere mevkiindeki dağların yamaçlarında yapımına başlanan kayak merkezi, bölgenin gözdesi olma yolunda. Hava sıcaklığının eksi 46 dereceye kadar düştüğü ilçede yapılan kayak merkezinde; snowboard, kayaklı koşu, kuzey kombine kayak sporları yapılabilecek.

Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, belediye başkan vekilliğine atandıktan sonra ilçeye hizmet etmek adına kalıcı projeler üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

İlçenin kalkınmasının ancak kalıcı projelerle gerçekleşeceğini dile getiren Tekin Dundar, “Yaptığımız projelerden birisi de ilçemize bir kayak merkezi kurarak, burada hem ilçemizin tanıtımını sağlamak hem de ilçe ekonomisine katkı sağlamaktır. Çaldıran ilçesi Türkiye’nin en soğuk yerlerinden biridir. Çaldıran, hava sıcaklığı eski 45-46 dereceleri bulan şirin bir ilçemiz. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı yer yer 2 metreyi buluyor. Kayak merkezini yapacağımız dağlar, 5 ay karla kaplı kalan yerlerdir. Bu doğa yapısını fırsata çevirerek ilçemiz Ayrancılar Mahallemizin Tuzludere mevkiinde bulunan dağların yamacına 2500 ile 3500 metre uzunluğunda bir kayak merkezini kurma çalışmalarına başladık. Ayrancılar Mahallesi’nde su sıcaklığı 90 dereceyi bulan termal kuyularımız bulunmaktadır. Burada termal otellerin yapılması ile ilçemiz tam anlamıyla bir kayak merkezi cennetine dönüşecektir. Burada kayak merkezinin kurulması ile birlikte insanlar başka şehir ve ilçelerden Çaldıran’a gelerek kayak yapmak isteyeceklerdir. Bu da ilçemizin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sunacaktır. Kayak merkezimizde baby-lift ile piste çıkılarak snowboard, kayaklı koşu, kuzey kombine kayak sporları yapılacak. Karların yağması ile birlikte kayak merkezimizi hizmete sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.(iha)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum