1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çagiad Heyeti Güney Afrika'da

Çagiad Heyeti Güney Afrika'da

Çagiad Heyeti Güney Afrikada
A+A-

Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD), Güney Afrika'ya iş gezisi düzenledi. Çanakkaleli işadamlarının dünya piyasasını yakından takip etmesi için çalışmalar yapan ÇAGİAD,

Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD), Güney Afrika'ya iş gezisi düzenledi.
Çanakkaleli işadamlarının dünya piyasasını yakından takip etmesi için çalışmalar yapan ÇAGİAD, son olarak geçen hafta Güney Afrika'ya gezi düzenledi. ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Afrika kıtasının ekonomik, sosyal ve kültürel merkezi durumunda olduğunu belirterek, "Kuruluşu 500 yıl öncelere giden Cape Town ve Johannesburg şehirleri müthiş bir ticari potansiyeli barındırıyor. Özellikle Johannesburg'da birçok ülkenin şirketlerini görmek mümkün. Yüzyıllar boyu koyu bir ırkçılık ve sömürü faaliyetine sahne olan ülke, 1994'ten sonra siyahların iktidarı ele geçirmesiyle geçmişin bütün acı ve nefretini silerek, hızla demokrasiye geçmenin kanallarını açmaya başlamış. Bugün siyahlarla beyazlar birlikte, yeni bir geleceğin ilmiğini yan yana örüyorlar" dedi.
Sezen, "Bugün yalnızca Güney Afrika Cumhuriyeti değil, tüm Afrika kıtası, başta Çinliler olmak üzere çeşitli ülke girişimcilerinin caibe merkezi durumunda. Türkler, yaklaşık 44 Afrika ülkesinin 32 tanesinde eğitim ve ticaret faaliyet gösteriyor. Afrika ile Türkiye arasında bir gönül bağı oluşturuyorlar. Afrika ülkelerinin yerel ve genel yöneticilerini Türkiye'ye getiriyor ve tanıtım yapıyorlar. Sonuç olarak, dünyanın bu uzak bölgelerinde yepyeni bir gelişmenin kapıları aralanıyor. ÇAGİAD da bu yeni gelişmelere karşı hassasiyetini ortaya koyuyor" diye konuştu.
(GD-MŞ)

17.12.2012 13:44:46 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT