1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Caddelerdeki Park Sorunun Tek Sorumlusu Emniyettir!

Caddelerdeki Park Sorunun Tek Sorumlusu Emniyettir!

Caddelerdeki Park Sorunun Tek Sorumlusu Emniyettir!
A+A-

Van Belediye Meclisi, Cumhuriyet Caddesi başta olmak üzere kentin ana ve ara arterlerinde yol kenarına yapılan park sorunu ile ilgili önemli bir tartışma başlattı.

 

Van Belediye Meclisi, Cumhuriyet Caddesi başta olmak üzere kentin ana ve ara arterlerinde yol kenarına yapılan park sorunu ile ilgili önemli bir tartışma başlattı. Belediye Meclisi hazırladığı raporda Cumhuriyet Caddesi başta olmak üzere ana arterlerde belediyenin araçların park sorununun çözümü ile ilgili hiçbir yetkisinin olmadığını, tek yetkilinin emniyet olduğunu, emniyetin bu konuda hiçbir çalışma yapmayarak belediye ile halkı karşı karşıya getirdiğine vurgu yaptı.

Van Belediye Meclisi, Cumhuriyet Caddesi başta olmak üzere kentin ana ve ara arterlerinde yol kenarına yapılan park sorunu ile ilgili önemli bir tartışma başlattı. Belediye meclisi özellikle uzun bir süredir açık oto galeri ve Rent a Car’a dönen ve büyük sorunlara neden olan Cumhuriyet Caddesi araç park sorunu tartışılarak, bununla ilgili kararlar aldı.

Trafik Komisyonu: Tüm yetki Emniyette

Konu ile ilgili Van Belediye Meclisi Trafik Komisyonunun hazırladığı rapor okundu. Raporda; Ana ve ara arterlerde araç çekme ve cezai işlemlerin tamamının 2012 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yönetmelikle Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube’ye devr edildiği, buradaki yetkinin belediyede değil, emniyette olduğu belirtildi. Raporda ayrıca belediyenin bu sorunla ilgili Kabahatler Kanununa göre yaptığı işlemlerin ise geçersiz olduğu ve emniyetin belediyenin ceza yazdığı araç ile ilgili bilgileri belediyeye vermediği bunun için de hiçbir işlemin yapılamadığı ifade edildi.

Bozbay: Caddelerdeki araç park sorunun tek sorumlusu Emniyettir

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren BDP Meclis Grup Başkanı Cahit Bozbay, Van’da yıllardır en büyük şikayet konularından birinin Cumhuriyet, Maraş gibi caddelerde yaşanan araç park sorunu olduğunu belirterek, bu caddelerin adeta açık oto galeri olarak kullanıldığına dikkat çekti. Yaptıkları çalışmalar neticesinde Cumhuriyet Caddesi’nde yaşanan park sorunun belediye değil, Emniyetten kaynaklandığını söyleyen Bozbay, belediyenin bu caddeler üzerinde park etmiş araçlarla ilgili hiçbir cezai işlem yapamadığını belirtti. Bozbay, “Belediyenin burada park cezası yazma yetkisi bile yok. Belediyenin, Kabahatler Kanunu göre işlem yapabilmeleri için araç sahibinin bilgilerine ulaşmaları gerekiyor. Ancak bu bilgiler emniyet yetkilileri tarafından belediyemize verilmiyor. Bu nedenle belediye burada hiçbir cezai işlem uygulayamıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere Emniyet Müdürlüğü ne sorumluluk üsteniyor nede yetkiyi belediyeye devr ediyor. Belediye burada araç çekme yetkisine bile sahip değil. Biz meclis olarak burada Emniyet’e bu konuda duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Buradaki sorunların çözülmesi için ya yetkiyi belediyeye versinler yada gereğini kendileri yapsınlar” dedi.

Bozbay: Emniyet halk ve belediyeyi karşı karşıya getiriyor

“Emniyet, ‘Araç çekemezsin’, ‘Ceza yazamazsın’, ‘Araç sahibinin bilgisini vermem ama kendimde yapmam’ diyor. Buradan da anlaşılacağı üzere emniyet sorumluluk alanı ile ilgili görevini yerine getirmiyor”  diyen Bozbay, yaşanan bu sorunlardan kaynaklı olarak halk ve belediyenin karşı karşıya getirilmek istendiğini söyledi. Cumhuriyet Caddesi ve Maraş caddesi üzerinde yaşanan bu problemin tek sorumlusunun emniyet olduğunu ve halkın bu konuda emin olmasını isteyen Bozbay, “Kentin ana arterlerinde ki bu sorunların hiçbirinin muhatabı belediye değil. Şikâyetler yapılacaksa Emniyet Trafiğe yapılması gerekiyor. Kamuoyu ve halkımızın bilmesini isteriz ki, bu ana arterlerde belediyenin hiçbir yetkisi yoktur. Bir kez daha çağrı yapıyoruz emniyet ya gereğini yapsın yada belediyeye yetki verilsin” diye konuştu.

AKP’li Ertürk: Emniyet bu konuda işini yapmıyor

AKP Meclis Üyesi Mehmet Yasin Ertürk ise, Türkiye genelinde ana arterlerde araç çekme ve cezai işlem uygulama yetkisinin Emniyette olduğunu belirterek, “Cumhuriyet Caddesi Rent a Car ve açık oto galeriye dönmüş. Burada da görüldüğü gibi emniyet işini yapmıyor. Belediye meclisi olarak Valilik ve Emniyet yetkilileri ile bir araya gelerek bu konuda ortak bir karar almamız gerekiyor. Bunun için belediye meclisi olarak bu kararı Valilik ve Emniyet’e bildirmemiz gerekiyor. Bu konuda Şoförler Cemiyeti’nin de olacağı Belediye, Valilik ve Emniyet’in de katılacağı bir toplantı yapılmasını öneriyoruz. Belediye meclisi olarak da bu konu çözülene kadar üzerinde durmamız ve her meclis toplantısında dile getirmemiz gerekiyor” dedi. Ertürk’ün ardından Belediye Meclis üyesi Yıldız Çetin söz alarak bu konu ile ilgili basın açıklaması yapılması gerektiğini söylerken, Van Belediye Ulaşım Müdürü Veysel Can ise sadece ana arterlerde değil, kentin neredeyse tüm alanlarında emniyetin bu konuda yetkili olduğunu ve belediye olarak kendilerine hiçbir yetkinin tanınmadığını söyledi.

Başkan Vekili Abi: Belediyenin araç parkı ile ilgili hiçbir yetkisi yok

Son olarak konuşan Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü ile bir görüşme yaptıklarını ve bu konuda kendileri ile ortak bir çalışma yapılması önerisini ilettiklerini söyledi. Belediyenin bu alanlarda hiçbir yetkisinin olmadığını tüm halkın bilmesi gerektiğini söyleyen Abi, “Halk belediyenin burada çalışma yapmadığını söylüyor ama burada belediyenin hiçbir yetkisi yok. Kentin en ciddi sorunlarının başında yer alan bu sorunu mutlaka çözmemiz gerekiyor. Burada hala bu sıkıntılar varsa, emniyetin bu konuda çalışma yapmadığını herkesin bilmesini isteriz” diye konuştu.

Meclis daha sonra bu sorunla ilgili gerekli kurumlarla toplantı yapılması ve bu sorunun çözümü için gerekli çalışmaların yapılmasını oy birliği ile kabul etti. 

Kaynak

A+A-

HABERE YORUM KAT