1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Büyükşehir Yasası Mardin'de Masaya Yatırıldı

Büyükşehir Yasası Mardin'de Masaya Yatırıldı

Büyükşehir Yasası Mardinde Masaya Yatırıldı
A+A-

Mardin Belediye Başkanı M. Beşir Ayanoğlu, Büyükşehir Yasası'nın şehir ve ilçelerin cazibesini arttıracağını söyledi. Mardin Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu'nda büyükşehir belediyesi bilgilendi

Mardin Belediye Başkanı M. Beşir Ayanoğlu, Büyükşehir Yasası'nın şehir ve ilçelerin cazibesini arttıracağını söyledi.
Mardin Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu'nda büyükşehir belediyesi bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda, 13 ilde büyükşehir belediyesi ve 26 ilçe kurulmasını öngören kanunla ilgili bilgilendirme yapıldı. İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğinde gerçekleştirilen toplantıya TBB Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Sökmen, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Emin Bilmez, Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları birim amirleri ve çok sayıda belediye çalışanı katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Büyükşehir Yasası'yla sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşeceğini belirterek, Türkiye'de yerel yönetim sisteminde kanun değişikliği ile önemli değişikler getirildiğini ifade etti. Yerel ve bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesinde yeni bir anlayışın hakim olmaya başladığını kaydeden Ayanoğlu, "Mardin'in de aralarında bulunduğu 13 ilin büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam büyükşehir sayısı 29'a yükseldi. Büyükşehir yasası yeni bir düzenleme getirirken, katılımcı müzakereci ve istişareye doğal bir modeli de beraberinde getirmektedir. Kaynakların yerinde ve etkin kullanılması ile birlikte sürdürülebilir kalkınmanın da bu yasa ile önü açılmaktadır. İl, ilçe, belde, köy ve mahallelerin alt yapıları elden geçirilmesinin önü açılmaktadır. Bu şehir yasası ile belediyelere aktarılacak vergi gelirleri payları da arttırılacağından hizmet yapmanın önü açılmaktadır. Yasa, şehir ve ilçelerin cazibesini daha çok arttıracaktır. Uygun bir personel politikası ile daha verimli ve daha etkin çalışmaların yapılacağı da açıktır. Bu sebeple yerel bazda kalkınma süreci daha çok hızlanacaktır. Her şeyden önemlisi vatandaş hizmet talebini seçilmiş belediye başkanından ve belediye meclis üyesinden isteyecektir. Daha önce valilikten istenen yol ve su hizmeti şimdi seçilmişlerden talep edilecektir. Hizmeti yapamayanlardan vatandaşın seçimlerde hesap sorması da mümkün olacaktır. Gerçek demokrasi bu yasa ile kendisi daha çok belli edecektir. Bu sebeple Büyükşehir Yasası'nın Mardinimize vatandaşlarımıza hayırlar güzellikler getirmesini temenni ederim" dedi.
Yapılan konuşmaların ardından, toplantıda 6360 Sayılı 13 ilde büyükşehir belediyesi ve 26 ilçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişik yapılmasına dair kanun kapsamında bilgilendirme yapıldı. TBB Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Sökmen, 6360 sayılı yasa hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
(MA-YRT-AKK-Y)

10.01.2013 17:07:41 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT