1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir, Kırsalda Çiftçiye Nefes Aldırdı

Büyükşehir, Kırsalda Çiftçiye Nefes Aldırdı

Büyükşehir, Kırsalda Çiftçiye Nefes Aldırdı
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi, kırsal alan çalışmaları ile ilgili çok önemli hizmetler vermeye devam ederken, kentin kırsal kesimlerinde bulunan 317 sulama göletini kullanılabilir hale getirildi.


Van'ın Büyükşehir statüsü alması ile birlikte kurulan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bitkisel ve hayvansal üretimin geliştirilmesi için çok önemli hizmetler yapıyor. Çiftçinin hayatını kolaylaştırmak, ekinlerin kurumaması için kanal ve göletler oluşturmak ve atıl durumda bulanan tarım arazilerini yeniden üretime kazandırmak için çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmalarla çiftçilere adeta nefes aldırıyor. Büyükşehir Belediyesi bunların yanında köylüleri üretime teşvik etmek ve geri dönüşlerin kolaylaşması için de çalışmalar yapıyor. Yıl içerisinde toplam 23 bin 500 meyve fidanını da köylere dağıtan belediye, kırsal projeleri uygulamaya yıl boyunca devam edecek.

'KIRSAL KESİMLER İLK KEZ BU DENLİ BİR HİZMET ALIYOR'

Kırsal bölgelerde tarımsal sulama sorunlarının yaşanmaması için ilk kez bu kadar kapsamlı ve hazırlıklı çalışmalar yapan Van Büyükşehir Belediyesi, 1 Nisan 2015 tarihinde başladığı kırsal alan çalışmalarına kentin tüm alanlarında devam ettiriyor. 25 ayrı noktada sulama göletleri, sulama havuzları, bentler ve sulama kanallarının temizliği yapan Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardan bu yana kapalı veya toprak dolması nedeniyle kullanılamayan gölet ve kanalları tamamen temizleyerek hizmete aldı. Bu göletlerde ayrıca genişletme ve su tutma kapasitesinin arttırılması için de, ekskavatör, JCB, dozer ve diğer iş makineleri alarak hizmet veriyor.

'317 GÖLET AÇILDI, 923 KİLOMETRE SULAMA KANALI TEMİZLENDİ'

Büyükşehir Belediyesi, 70 günlük süre içerisinde 13 ilçe ve 279 mahallede;
923 kilometrelik sulama kanalını temizlerken, 317 adet sulama göleti ve bent temizliği de gerçekleştirdi. 79,8 kilometre arazi yolunu da açan Büyükşehir Belediyesi, bunların yanı sıra arazi koşullarından kaynaklı olarak iş makinalarının giremediği toplam 145 mahalleye 18.2 kilometrelik koruge boru döşeyerek sulama suyu sorunlarını çözdü.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT