1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir Belediyesi, yeni hafriyat dökme alanı belirledi

Büyükşehir Belediyesi, yeni hafriyat dökme alanı belirledi

Büyükşehir Belediyesi, yeni hafriyat dökme alanı belirledi
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde gelişi güzel atılan hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye verdiği görüntü kirliliğini önlemek için yeni bir çalışma başlattı.

Belediye, Beyüzümü Mahallesi'nde bulanan eski bir taş ocağı alanı hafriyat dökme alanı olarak belirledi. 

Van Büyükşehir Belediyesi,  şehir merkezinde çevreye gelişi güzel atılan hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye verdiği görüntü kirliliğini önlemek için yeni bir çalışma başlattı. Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı tarafından kent merkezinin dışında bir hafriyat dökme alanı belirlenirken, bundan sonra kent merkezi ve göl çevresine hafriyat dökenlere ağır cezalar verilecek.  Özalp yolu üzeri Beyüzümü Mahallesi’nde bulunan ve daha önce taş ocağı olarak kullanılan alanı hafriyat dökme alanı olarak belirleyen Van Büyükşehir Belediyesi, bu alana dökülen tüm hafriyatları tekrar doğaya kazandırmak için de önemli bir çalışma yaparak, hafriyatların döküldüğü alanlar yeşil alan olarak yeniden düzenlenecek. Çalışmalar kapsamında, taş ocaklarının doğa tahribatlarına neden olduğu bu anların hem doğaya yeniden kazandırılması, hem de kentte çevre ve görüntü kirliliğine neden olan bu atıkların temizlenmesi sağlanmış olacak. 

Merkez ilçe belediyelerine alan ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılırken, Büyükşehir Belediyesi, halkın bu konuda duyarlı olması gerektiği çağrısını yaptı. Büyükşehir Belediyesi açıklamasında; "Belirlenen bu alana hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarını getirmeleri gerekmektedir. Belirlenen alana giden yolda gerekli yönlendirme tabelaları bulunmaktadır. '5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun çevre ile ilgili 41. maddesinin 4. bendinde, ‘İnşaat atık ve artıklarını bunların toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişiye, yüz Türk Lirasından üç bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. İnşaat faaliyetinin bir tüzel kişi adına yürütülmesi halinde bu tüzel kişi hakkında verilecek idarî para cezasının üst sınırı beş bin Türk Lirasıdır. Bu atık ve artıkların kaldırılmasına ilişkin masraf da ayrıca kişiden tahsil edilir' denilmektedir. Bu kapsamda belirlenen alanını dışında döküm yapıldığı tespit edilmesi durumunda ilgili kanunu maddelerine istinaden para cezası kesilecektir" ifadelerine yer verdi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT